CFR Cluj - FC Botoșani, rezultat final

CFR Cluj, foto: cfr1907.ro

CFR Cluj a remizat pe teren propriu scor 1-1, cu FC Botoșani, în meciul de deschidere al sezonului 2018-2019 a Ligii 1 la fotbal.

CFR Cluj, care începuse sezonul cu dreptul, câştigând Supercupa României (1-0 cu Universitatea Craiova), a deschis scorul prin fundaşul brazilian Paulo Vinicius (26), autorul primului gol al Ligii I, dar botoşănenii au produs surpriza prin reuşita lui Lorand Fulop (48).

În prima repriză, ardelenii au avut ocazii prin Ţucudean (4), Deac (8), Omrani (37), iar după pauză au ratat Omrani (50), Ţucudean (75).

Botoșani, la un pas să dea lovitura

FC Botoşani putea obţine chiar victoria, dar Fulop nu rata singur cu portarul (79).

În acest meci au avut şi două ciocniri între jucătorii celor două formaţii, în urma cărora fotbaliştii au avut nevoie de îngrijiri medicale, purtând apoi bandaje la cap, Djokovic şi Oaidă au fost protagoniştii primului incident, iar Ţucudean şi Miron au fost implicaţi în al doilea.

CFR 1907 Cluj - FC Botoşani 1-1 (1-0), stadion Dr. Constantin Rădulescu - Cluj-Napoca
Au marcat: Paulo Vinicius (26), respectiv Lorand Fulop (48).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Cristi Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF