Deşi vânzările pe piaţa auto au scăzut de la începutul pandemiei, un studiu recent scoate la iveală faptul că unul din trei oameni vrea să achiziţioneze o nouă maşină la finalul pandemiei.
Un studiu din SUA, realizat de CarDekho, arată că 38 la sută dintre respondenţi plănuiesc să cumpere o maşină la finalul pandemiei COVID-19, indiferent dacă este nouă sau uzată.
Potrivit studiului, aceste cifre se datorează faptului că maşinile personale vor fi extrem de importante în ceea ce priveşte respectarea măsurilor de distanţare socială.