CM 2022, meciurile zilei. Unde poţi vedea primele sferturi de finală şi de la ce oră

Facebook Fifa World Cup

Vineri, 9 decembrie, începe faza sferturilor de finală la Campionatul Mondial.

Croaţia - Brazilia

De la ora 17:00, pe TVR 1, Croaţia, vicecampioana mondială, înfruntă echipa de superstaruri a Braziliei, în primul sfert de finală de la Cupa Mondială.

Croaţia a eliminat Japonia în optimile de finală, la loviturile de departajare, acolo unde portarul Dominik Livakovic a apărat trei penalty-uri. De partea opusă, Brazilia vine după un succes lejer, 4-1, cu Coreea de Sud.

Meciul se anunţă a fi unul spectaculos, dar şi echilibrat în acelaşi timp.

Olanda - Argentina

Marele meci al zilei este, însă, cel dintre Olanda şi Argentina, de la ora 21:00, tot pe TVR 1. Echipa lui Lionel Messi s-a calificat în sferturi după ce a eliminat Australia, scor 2-1, cu Messi printre marcatori.

Olanda a ajuns în această fază a competiţiei după ce a eliminat Senegal, scor 3-1.

Pentru Messi, acesta poate fi ultimul turneu final de campionat mondial.