DCNews Stiri Internațional Scrisoarea de acum 100 de ani care ar fi schimbat soarta alegerilor în SUA

Scrisoarea de acum 100 de ani care ar fi schimbat soarta alegerilor în SUA

Bunicul lui Donald Trump, a trăit în perioada 1869 - 1918, a crescut la Kallstadt, în landul Renania-Palatinat, însă a emigrat în Statele Unite în jurul anului 1885, scrie B1.

Friedrich Trump a locuit mai întâi la New York, iar apoi în Vestul ţării. El s-a întors în țara natală împreună cu soția sa, însă au fost obligaţi să se întoarcă în Statele Unite pe 1 iulie 1905, pentru că nu şi-au anunţat oficial plecarea şi pentru că bărbatul nu-şi satisfăcuse serviciul militar obligatoriu.

Cererea sa de a nu fie deportat a fost însă respinsă, iar la trei luni de la reîntoarcerea în Statele Unite, a apărut pe lume Fred Trump, tatăl actualului preşedinte ales american.

[citeste si]

Știri similare din categoria Internațional Vezi toate articolele