Când începe sterilizarea câinilor maidanezi în Capitală
Publicat pe 05 sep 2012, 14:53
Câinii fără stăpân din sectorul 6 al Capitalei vor fi sterilizați, conform unui protocol semnat între Primăria sectorului şi Fundaţia Vier Pfoten. Începând cu luna septembrie, Vier Pfoten va desfășura o campanie de sterilizare asemănătoare, în parteneriat cu Primăria Capitalei.
[caption id="attachment_229021" align="alignleft" width="275"] sursa: mediafax.ro[/caption]
Campania de sterilizare a animalelor fără stăpân din sectorul 6 va începe pe data de 10 septembrie și se va desfășura pe parcursul a 6 luni. În cadrul acestei acțiuni, echipele Vier Pfoten și-au luat angajamentul să prindă, să deparaziteze, să sterilizeze şi să vaccineze atât câinii, cât şi pisicile fără stăpân din sectorul 6.
Primarul Rareş Mănescu, semnatarul protocolului, a declarat că administraţia locală va pune la dispoziţie un teren de circa 700 metri pătraţi în Bd. Timişoara, unde vor funcţiona două clinici medicale ale organizaţiei partenere în protocol, informează agerpres.ro
"Am bucuria să demarez acel program anunţat în campania mea electorală. În primele luni de mandat am primit zeci de sesizări privind câinii fără stăpân şi cred că acest contract de colaborare care va începe în sectorul 6 va rezolva această problemă arzătoare. Primăria va asigura cheltuielile cu deplasarea echipelor mobile pentru strângerea animalelor şi masa de prânz a personalului medical care va lucra în acest proiect pilot", a spus Rareş Mănescu.
De cealaltă parte, reprezentanta Vier Pfoten, Anca Tomescu, a afirmat, cu privire la semnarea protocolului, că organizaţia se angajează să sterilizeze gratuit animalele fără stăpân, amintind că o campanie asemănătoare a mai avut loc, în sectorul 6, în primăvara acestui an.
"Vom lucra zilnic de luni până vineri şi dacă sunt urgenţe vom lucra şi în week-end. Avem în program reducerea numărului de câini prin sterilizare, dar vom căuta să facem şi adopţii. Animalele se pot întoarce în teritoriu dacă sunt dorite, iar cei agresivi vom căuta să-i păstrăm în adăposturi", a declarat Anca Tomescu.
De asemenea, Primăria sectorului 6 are în plan să dezvolte această campanie şi în alte sectoare ale Capitalei, dar şi în judeţul Ilfov.
"Dacă vom face doar noi acest program nu vom putea răzbi. Trebuie şi alte autorităţi locale să se înscrie în această campanie şi astfel vom reuşi ca în unu-doi ani să rezolvăm problemele câinilor comunitari", a spus primarul sectorului 6.
Pentru început, în clinicile medicale, vor lucra doi medici, doi asistenţi şi patru oameni de teren. Datele furnizate de Vier Pfoten, arată că în Bucureşti ar exista aproximativ 25.000 de câini fără stăpân, dintre care peste 70% se consideră că sunt sterilizaţi.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Uite ce elegant spune Coita că Țoiu e varză05.03.2026, 20:03
- Trump vrea să decidă cine va conduce Iranul, după modelul din Venezuela05.03.2026, 19:49
-
-
-
-
-
- Cutremur în România, 5 martie. Precizările INFP05.03.2026, 18:17
-
-
- Turcia, vizată de o rachetă trasă din Iran, confirmă NATO05.03.2026, 17:36
-
-
-
-
-
-
-
- UE ar putea ajuta Ucraina să repare conducta petrolieră Drujba05.03.2026, 15:41
-
-
- România și Polonia își consolidează cooperarea în securitate și economie05.03.2026, 15:01
- Cât cântărește cel mai mare nou născut din istoria New York-ului05.03.2026, 14:53
-
- Ficatul gras, epidemie tăcută. Dr. Anca Trifan, la DC Medical și DC News05.03.2026, 14:42
-
-
-
-
-
- Un român a fost condamnat în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei05.03.2026, 13:41
-
-
-
- Apelul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO05.03.2026, 13:13
-
-
- Nicușor Dan, primit cu onoruri militare la Varșovia / foto în articol05.03.2026, 12:48
-
-
- Infecția banală care poate să declanșeze boli autoimune05.03.2026, 12:04
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Cutremur în România, joi dimineață05.03.2026, 09:34
-
-
- BANCUL ZILEI: Tratamentul...05.03.2026, 08:50
-
-
- Mii de kurzi ar fi lansat o ofensivă terestră împotriva Iranului05.03.2026, 08:21
-
-
-
-
-
- Super-alimentul vândut la conservă, adorat de tinerii din generația Z04.03.2026, 22:25
-
-
-
-
-
-
-
-
- Insula exotică unde "luxul incredibil" e accesibil și cu un buget mic04.03.2026, 20:11
- Victor Alistar, primul interviu ca purtător de cuvânt ÎCCJ, la DCNews04.03.2026, 20:05
-
-
-