SUPERCUPA ROMÂNIEI. CFR Cluj - Astra LIVE TEXT

Astra și CFR Cluj joacă în Supercupa României, pe Cluj Arena.

Min. 86: GOL ASTRA, 1-0. De Amorim, brazilianul naturalizat pentru a fi convocat la naționala României, a deschis scorul după o greșeală a lui Larie, dublată de o respingere hazardată a lui Marc.

Final de meci. Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României, ediția 2016. Este al patrulea trofeu din istoria clubului.

Min. 75: cartonaș galben Cristian Lopez (CFR Cluj).

Min. 74: cartonaș galben Boldrin (Astra)

Min. 61: schimbare la Astra. A intrat Florea, a ieșit Budjemaa.

Min. 59: Fotbaliștii au probleme din ce în ce mai mari în a controla mingea din cauza bălților.

Min. 48: ocazie CFR. Lopez a trimis mingea cu capul spre poartă, dar Gavrilaș a reținut cu un plonjon spectaculos.

Min. 46: schimbări în cele două echipe. La Astra a ieșit Silviu Lung, a intrat Gavrilaș. La CFR a intrat Lopez, a ieșit Negruț.

S-a reluat jocul.

FRF a schimbat regulamentul: în caz de egalitate la finalul timpului regulamentar de joc se trece direct la lovituri de departajare.

Pauză.

Min. 45: cartonaș galben Tiago Lopez (CFR Cluj).

Min. 43: arbitrul Istvan Kovacs a întreput jocul pentru ca portarul Astrei, Silviu Lung, să primească îngrijiri medicale, deoarece rana de la nas îi sângerează

Min. 42: cartonaș galben Păun (CFR Cluj)

Min. 38: cartonaș galben Larie (CFR Cluj).

Min. 27: Ioniță II (Astra) a tras razant cu transversala porții lui Marc.

Se joacă pe o ploaie torențială. Se vor executa direct loviturile de departajare dacă va fi egal după 90 de minute.

Scorul este de 0-0

Davide Petrucci și Antonio Jakolis (CFR CLUJ) au primit cartonaș galben în minutul 16, respectiv 21.

--

Campioana României nu se poate baza în acest meci pe Denis Alibec și Daniel Niculae, ambii fiind accidentați, în timp ce Vasile Miriuță are la dispoziție un lot complet pentru primul meci al sezonului.

CFR Cluj a câștigat finala Cupei României la penalty-uri, împotriva lui Dinamo, scor 2-2 după 120 de minute și 5-4 după loviturile de departajare.

Echipele de start:

Astra: Lung - Junior Morais, Fabricio Silva, Geraldo, Vangjeli - Boldrin, Lovin, Ioniță - De Amorim, Teixeira, Boudjemaa
Rezerve: Gavrilaș, Florea, Moise, Oros, Boubacar, Alexandru Stan, Balaure
Antrenor: Marius Șumudică

CFR Cluj: Marc, - Camora, Mureșan, Larie, Tiago - Juan Ruiz, Petrucci - Păun, Negruț, Jakolis - Bud
Rezerve: Mincă, Tînc, Horj, Nouvier, Veres, Guima, Cristian
Antrenor: Vasile Miriuță