Dinamo - Rapid 2-0, în ajun de Paște pe Arena Națională

Dinamo a câștigat sâmbătă seară derby-ul cu Rapid, scor 2-0, și a pus capăt unei serii negre de patru etape fără gol marcat.

”Câinii” au deschis repede scorul pe Arena Națională, după doar două minute de joc. Marius Niculae a centrat puternic fața porții, Bornescu nu a reușit să respingă, iar fundașul Cmovs și-a introdus mingea în propria poartă.

După autogol, giuleștenii au pus stăpânire pe joc și au reușit să-și creeze mai multe ocazii de gol, însă nici căpitanul Cristi Săpunaru, nici Daniel Niculae nu au reușit să marcheze.

În a doua repriză, tot dinamoviștii au reușit să înscrie, prin Bogdan Gavrilă, care a profitat de o eroare a lui Mircea Bornescu și a stabilit scorul final cu un șut din apropiere.

Dinamo - Rapid s-a terminat 2-0, iar ”câinii” au ajuns la cota 39 în clasament, apropiindu-se la un punct de locul patru, ocupat de Astra Giurgiu.

Rapid rămâne pe locul 15, cu 22 de puncte și riscă să fie depășită de Ceahlăul și CFR Cluj.

Vezi și: Concordia Chiajna - Dinamo 3-0. Seară de coșmar pentru „câini"