DCNews a realizat un sondaj despre vacanțele în acest an. Conform rezultatelor, cei mai mulți cititori aleg România ca destinație de vacanță, în proporție de 74,2%. Restul, de 25,8% merg în străinătate în vacanță.
Anul 2020 este puternic influențat de pandemia de COVID-19, atât din perspectiva vacanțelor programate până acum, cât și în ceea ce privește vacanțele ce urmează. Mulți români nu vor să riște o deplasare în străinătate, în contextul în care țările, mai mult sau mai puțin afectate, încă raportează cazuri noi de COVID-19, existând astfel riscul infectării, care presupune o izolare de cel puțin 14 zile în afara țării, în situația în care majoritatea vacanțelor în străinătate este de 7 zile.
Prin urmare, cei mai mulți români aleg România. Nu cunoaștem procentele din anii trecuți, dar știm că-n fiecare an și plajele românești au fost pline, la fel și drumul spre munte, dincolo de libera circulație spre Bulgaria, Grecia, Turcia, Spania, Italia destinații de vacanță preferate de români.