Calificare dramatică pentru România în faza a doua a grupelor CE

Handbal romania

Naționala de handbal feminin a României a obținut o calificare dramatică în faza a doua a grupelor de la Campionatul European de handbal din Serbia, după o victorie obținută cu emoții împotriva reprezentativei Islandei.

După egalul din prima partidă, 21-21, cu Rusia, fetele antrenate de Gheorghe Tadici au câștigat miercuri seara meciul cu Islanda, 22-19, obținând astfel calificarea în faza următoare a grupelor, indiferent de rezultatul ultimei etape, când „Tricolorele” vor da piept Muntenegrului.

După ce la pauză tabela arăta 15-13 pentru România, partea secundă a fost mult mai săracă în goluri, terminându-se 7-6 pentru fetele noastre. Primul gol marcat în repriza a doua a venit după zece minute de joc.

De remarcat în acest meci este faptul că cea mai bună handbalistă a lumii în 2010, Cristina Neagu, a marcat primul gol pentru națională după o pauză de doi ani.

România va disputa ultimul meci al grupei împotriva Muntenegrului, pe 7 decembrie, de la 21:15.