Urmărește emisiunea live

Scandal în La Liga! Fotbaliștii Valenciei au ieșit de pe teren în partida cu Cadiz după un presupus comentariu rasist la adresa lui Mouctar Diakhaby / Video

Scandal în La Liga! Fotbaliștii Valenciei au ieșit de pe teren în partida cu Cadiz după un presupus comentariu rasist la adresa lui Mouctar Diakhaby / Captură Video La Liga Santander Youtube

Valencia a ieșit de pe teren în timpul meciului din Liga contra echipei Cadiz, după un presupus comentariu rasist al lui Juan Cala (Cadiz) către Mouctar Diakhaby (Valencia).

În minutul 30 al partidei, Mouctar Diakhaby, fundașul Valenciei, l-a acuzat pe Juan Cala (Cadiz) că l-a jignit folosind un apelativ rasist. Conflictul dintre cei doi a pornit de la o fază fixă a lui Cadiz. Diakhaby s-a dus către adversar pentru a-i reproșa presupusul act de rasism.

Apoi, a intervenit și arbitrul în conflictul iscat. Diakhaby a decis să părăsească terenul, iar ulterior jucătorii Valenciei au decis să facă același lucru. Însă, după aproximativ 30 de minute de la întrerupere, au hotărât să revină de la cabine și meciul s-a reluat. Mouctar Diakhaby nu a mai vrut să joace și a fost înlocuit cu Hugo Guillamon. În final, Cadiz a învins Valencia cu scorul de 2-1, după 30 de ani.

VEZI și Mircea Badea a avut dreptate în cazul Colțescu. De altfel, a găsit și omul care merita pedepsit în scandalul cu rasismul