DCNews Stiri Furtuna de zăpadă FILOMENA, ravagii în Spania. Traficul aerian, paralizat. Aeroportul din Madrid, ÎNCHIS - VIDEO

Furtuna de zăpadă FILOMENA, ravagii în Spania. Traficul aerian, paralizat. Aeroportul din Madrid, ÎNCHIS - VIDEO

Zăpadă Spania. Foto ilustrativă. Sursă Pixabay

Furtuna de zăpadă Filomena a lovit Spania. Este cea mai puternică ninsoare din ultimele decenii din Madrid. Aeroportul internațional din Madrid este închis. Aproximativ 50 de zboruri au fost anulate doar vineri. Serviciile de transport public au fost suspendate. Unitatea militară specială ajută șoferii care au fost prinși în zăpadă. Până acum, au scos din zăpadă peste 1.000 de vehicule rămase înțepenite doar în Madrid. Două persoane au murit. Școlile și universitățile din Madrid rămân închise luni și marți. 

Ultima aterizare în Spania a avut loc vineri, la ora locală 20:47, arată FlightRadar24. Cel puțin 48 de zboruri de intrare s-au îndreptat spre alte aeroporturi. Astăzi, aeroportul din Madrid este închis și, mai mult ca sigur, va rămâne închis cel puțin toată ziua. 

Iată imaginile care circulă pe Twitter după ce furtuna de zăpadă Filomena a lovit Spania: 

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele