SIMONA HALEP - ANA IVANOVIC LIVE TEXT, în OPTIMI, la DUBAI, miercuri de la ora 17:00

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Simona Halep o întâlnește pe Ana Ivanovic miercuri, 17 februarie, în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai. Meciul va începe la ora 17:00 și va fi transmis în format LIVE TEXT pe WWW.DCNEWS.RO.

Din cauza acestei înfrângeri, Simona va coborâ de pe locul 3 WTA până pe poziția a patra. Sunt șanse ca la sfârșitul turneului, românca să ajungă pe locul 5. Acest lucru se va întâmpla dacă Muguruza va ajunge în semifinale.

2-6. Ana Ivanovic câștigă meciul contra Simona Halep și se califică în sferturile turneului de la Dubai.

2-5. Simona Halep este aproape de a pierde meciul cu Ana Ivanovic. Jucătoarea din Seribia câștigă rapid game-ul.

2-4. Ana Ivanovic câștigă încă un game și se distanțează din nou.

2-3. Simona Halep reduce din diferență. Dacă în primul set, Simona a fost cea care a condus în permanență, în Setul 2 Iovanovic se află mereu la conducere.

1-3. Ana Ivanovic se distanțează. Sârboaica a câștigat game-ul după ce Simona a ratat mai multe șase de a se impune.

1-2. Ana Ivanovic este mai prezentă în joc, face mai puține greșeli și preia din nou conducerea.

1-1. Simona Help egalează.

0-1. Ana Ivanovic câștigă rapid primul game al setului 2.

A început setul 2.

6-7. Ana Ivanovic câștigă primul set în meciul cu Simona Halep. Primul set a ajuns în TIEBREAK și a fost câștigat de jucătoarea din Serbia.

6-6. Simona reușește să egaleze și primul set continuă.

5-6. Ana Ivanovic preia conducerea în primul set. Dacă Simona Halep a servit, înainte, pentru a câștiga setul, acum va servi pentru a rămâne în el.

5-5. Simona Halep pierde pe serva sa și este egalată. A avut minge de set, însă nu a fructuficat ocazia.

5-4. Ana Ivanovic câștigă game-ul și reduce din diferență. Urmează să servească Simona Halep.

5-3. Simona Halep se apropie de câștigarea primului set.

4-3. Ana Ivanovic nu se lasă ușor. Jucătoarea din Serbia reușește să reducă din diferență după un game câștigat la 0.

4-2. Simona Halep câștigă un game lung și extrem de strâns.

3-2. Ana Ivanovic câștigă pe serva sa și reduce din diferență. Simona a condus cu 30-0.

3-1. Simona Halep câștigă primul game de după reluarea jocului.

- După 17 minute, meciul se reia. Simona Halep servește

- Meciul este întrerupt. Organizatorii încearcă să curețe terenul de apă cu prosoape. Ana Ivanovic a cerut ca partea ei de teren să fie mai bine uscată.

2-1. Ana Ivanovic căștigă primul game din acest meci. A învins-o pe sportiva noastră, la 0.

2-0. Simona Halep câștigă al doilea game al meciului.

1-0. Simona Halep câștigă primul game al meciului.

A început meciul dintre Simona Halep și Ana Ivanovic.

- Ploaia s-a oprit, iar organizatorii curăță terenurile. Partida dintre Simona Halep și Ana Ivanovici ar putea începe la ora 18.

- Startul partidei a fost amânat. O furtună s-a abătut asupra orașului, iar organizatorii așteaptă să înceteze ploaia.

-----

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Ana Ivanovic a trecut fără emoții de primul tur, după ce a învins-o pe Daria Gavrilova, din Australia, în două seturi: 6-1, 6-0.

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Simona Halep (3 WTA) şi Ana Ivanovic (17 WTA), semifinalistă la Sankt Petersburg, s-au întâlnit până acum de patru ori în circuitul WTA, iar scorul este egal, 2-2.

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Ana Ivanovic a câștigat în 2013, la Doha, în turul al doilea, când Halep a abandonat după primul set (6-3 pentru Ana), și în 2014 la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 7-6 (7), 3-6, 6-3, în grupă. Halep s-a impus în 2013 în semifinalele Turneului Campioanelor B de la Sofia, cu 2-6, 6-1, 6-3, și în 2014, în sferturi, la Madrid, cu 6-2, 6-2. Cele două ar fi trebuit să joace în 2014 și în sferturi la Beijing, dar Simona s-a retras.

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Înainte de turneul de la Dubai, sportiva noastră a acordat un interviu în care punea că în România, toată lumea vrea ca ea să câștige, dar mulți uită că este om, nu robot. "În ţara mea toată lumea îmi spune că trebuie să câştig toate meciurile, dar nu sunt un robot. Sunt o fată normală şi o jucătoare normală. Am suişuri şi coborâşuri. Pot să câştig un meci mare, pot să pierd unul mai puţin important. Vreau doar să joc cu toată puterea, plină de gânduri pozitive. Încerc să nu mă gândesc la ce zice lumea despre rezultatele mele sau despre tenisul pe care-l practic", a spus românca.

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Simona Halep este deținătoarea titlul la Dubai, după ce a dispus în finala de anul trecut de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-4, 7-6 (4). Românca, beneficiara unui wild card, a intrat direct în optimile de finală ale competiției de anul acesta.

SIMONA HALEP-ANA IVANOVIC LIVE TEXT. Meciul dintre Simona Halep și Ana Ivanovic va fi transmis în format LIVE TEXT miercuri, pe WWW.DCNEWS.RO, începând cu ora 17:00.