Roger Federer, învingător în finala Wimbledon 2017

Tenismenul elveţian Roger Federer a câştigat pentru a opta oară la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Federer l-a învins, în finală, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, după o oră şi 41 de minute, pe croatul Marin Cilici.

Elveţianul în vârstă de 35 de ani a câştigat al 19-lea turneu de Grand Slam al anului şi al optulea la Wimbledon, unde s-a mai impus în 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 şi 2012.

Federer a egalat performanța lui Bjorn Borg, de a câștiga Wimbledonul fără să piardă un set. Borg a reușit această performanță în urmă cu 41 de ani, în 1976.

E pentru a cincea oară în turneul masculin când se întâmpla asta, cu tot cu meciurile disputate înainte de Era Open.

La 35 de ani și 342 de zile, Federer a devenit cel mai bătrân jucător din Era Open care se impune la Wimbledon.