Handbal feminin: România, calificată în semifinalele Mondialului Under-20

Selecționata României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, marți, după ce a dispus de Croația cu scorul de 21-20 (11-10), în sferturile de finală, relatează Agerpres.

Tricolorele au început slab meciul și au fost conduse cu 5-1, 6-2, 7-3 și 10-6, dar au dominat finalul primei reprize și au reușit să intre la pauză în avantaj, după cinci goluri consecutive (11-10).

România s-a desprins după pauză la 15-11, a avut 18-14, 19-16 și 20-18, dar Croația s-a apropiat la un singur gol în minutul 55, 20-19. România a făcut 21-19 (56), adversarele au punctat din nou pentru 21-20 când mai erau 74 de secunde de joc, dar scorul nu s-a mai modificat.

România va juca în semifinale cu Danemarca, joi, de la ora 17,30 (ora României). Danezele au trecut în sferturi de Suedia cu 22-15. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Germania și Rusia (joi, 20,00).