Urmărește emisiunea live

Tenis Cupa Davis. România, spulberată de Austria

României a fost învinsă de Austria cu scorul de 4-1, la Wels, în primul tur al play-off-ului de menținere în grupa 1 a Zonei Europa-Africa a Cupei Davis, după ce Gerald Melzer l-a învins duminică pe Bogdan Borza cu 6-1, 7-5.

Melzer, 27 de ani, locul 133 ATP, s-a impus în 67 de minute în fața tânărului și neexperimentatului Bogdan Borza (20 ani, 707 ATP) într-un meci fără miză, disputat pe sistemul 2 din 3 seturi.

În primul meci la simplu jucat duminică, Dominic Thiem a câștigat cu 7-6(2), 7-6(3), 6-3 în fața tânărului Nicolae Frunză.

Thiem, prima rachetă a Austriei (nr. 7 mondial), a obținut victoria după 2 ore și 20 de minute, la capătul unei partide în care Frunză (locul 611 ATP), la primul său meci de simplu în echipa de Cupă Davis a României, a oferit o replică peste așteptări, pierzând primele două seturi la tie break, diferența din clasamentul ATP dintre cei doi nepărând așa de mare cum este, scrie Agerpres.

Sâmbătă, la dublu, perechea Nicolae Frunză/Horia Tecău a învins cuplul Dominic Thiem/Philipp Oswald cu 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 6-3.

Vineri, în prima zi a competiției, Dominic Thiem îl învinsese pe Bogdan Borza cu 6-2, 6-2, 6-4, iar Gerald Melzer a trecut de Dragoș Dima cu 6-1, 6-1, 3-6, 6-1.

În al doilea tur al barajului pentru menținerea în grupa 1 valorică a Cupei Davis, România va înfrunta Israel, pe teren propriu, în perioada 20-22 octombrie.