Simona Halep, reacție după meciul de infarct de la Australian Open

Simona Halep a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13, pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, după o partidă care a durat trei ore şi 45 de minute.

"Un meci foarte greu. Nu am jucat niciodată un set atât de lung. Sunt extrem de fericită cât am rezistat. Sunt aproape moartă. Dar, mă bucur că am arătat tenis de bună calitate, sper că v-a plăcut. Habar nu am cât am alergat astăzi, însă simt că muşchii mei sunt duşi, duşi. Glezna - nu ştiu cum este, pentru că nu o mai simt.

A fost plăcut să fiu pe teren. Şi să câştig. Şi să revin în optimile acestui turneu minunat!", a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Meciul de pe  Rod Laver Arena va intra în istoria, după dramatismul acesteia Australian Open.  Halep a salvat trei mingi de meci la scorul de 10-11.