Simona Halep - Karolina Pliskova, Australian Open. Când se joacă

Simona Halep, locul 1 WTA, va juca miercuri în sferturi la Australian Open, cu cehoaica Karolina Pliskova.

Partida Simona Halep - Karolina Pliskova se va juca miercuri dimineață, nu mai devreme de ora 06:00, ora României.

Duelul Halep - Pliskova va fi al treilea pe arena "Rod Laver", după meciurile Angelique Kerber - Madison Keys și Hyeon Chung - Tennys Sandgren.

Simona conduce clar în duelurile directe cu Pliskova.

Liderul WTA a câștigat 5 din cele 6 meciuri oficiale disputate contra adversarei din sferturile de finală de la Australian Open.

Unica victorie a Pliskovei a venit în meciul dintre România și Cehia din Cupa Davis.

Primul duel între Halep și Pliskova a avut loc în 2015 în finala de la Dubai și Simona s-a impus în două seturi, 6-4, 7-6.

În același an, în optimile de la Indian Wells, Simona a câștigat tot în minimum de seturi, 6-4, 6-4.

2016 a fost anul în care Halep și Pliskova s-au întâlnit de cele mai multe ori (3).

Unica confruntare din 2017 a avut loc pe zgura de la Paris.

Simona a câștigat în semifinale, la Roland Garros la capătul unui meci de 3 seturi.