Serena Williams, explicație privind eșecul de la Australian Open

Serna - PLiskova. foto: @Australian Open

Serena Williams a lămurit problema accidentării din finalul meciului cu Pliskova de la Australian Open.

Americanca Serena Williams, eliminată în sferturile turneului de tenis Australian Open, după ce a condus cu 5-1 în setul decisiv al confruntării cu Karolina Pliskova, cap de serie 7, a declarat după meci că adversara ei a jucat incredibil mingile importante şi a diminuat importanţa entorsei de gleznă suferită când servea pentru meci

Ea a jucat incredibil când am beneficiat de mingi de meci. Pur şi simplu ea a jucat mult mai bine în această situaţie. Glezna mea pare că este bine, a declarat Serena, care are 7 titluri la Melbourne, învinsă de Pliskova cu 6-4, 4-6, 7-5.

Am continuat să joc agresiv, dar ea a trimis multe mingi pe linii. Am făcut ce am putut în aceste puncte şi nu am avut senzaţia că m-am blocat un pic în acea perioadă de joc, a adăugat Serena, care a ratat o nouă ocazie de a egala recordul de Grand Slam-uri, deţinut de Margaret Court (24).

Simona Halep, prima declarație: "Am să fac o glumă"