LIVETEXT: SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la Australian Open. Rezultat LIVE

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în finala turneului Australian Open, joi, la Melbourne, după ce a învins-o în penultimul act pe germanca Angelique Kerber, cu 6-3, 4-6, 9-7. Vezi mai jos desfășurarea meciului.

LIVESCORE: Simona Halep - Angelique Kerber 2-1 (la seturi). REZULTAT FINAL

Setul trei:

Simona Halep-Angelique Kerber 9-7. GAME, SET, MECI ! Simona Halep este în finala Australian Open !

Simona Halep-Angelique Kerber 8-7. Simona Halep dă din nou dovadă de o condiție fizică uimitoare, aleargă după fiecare minge și reușește niște lovituri de excepție.

Simona Halep-Angelique Kerber 7-7. Kerber își câștigă serviciul. Prima jucătoare care se desprinde la două game-uri câștigă meciul.

Simona Halep-Angelique Kerber 7-6. Meciul continuă. La Australian Open nu există tie break în setul decisiv. Se joacă până la desprinderea la două game-uri.

Simona Halep-Angelique Kerber 6-6. Simona Halep SALVEAZĂ și ea două mingi de meci. Meci INCREDIBIL !

Simona Halep-Angelique Kerber 5-6. Kerber servește pentru MECI. Clipe dificile pentru Simona.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-5. Simona Halep a RATAT două mingi de meci. Ambele jucătoare au rămas fără reluări "challange".

Simona Halep-Angelique Kerber 5-4. Rebreak incredibil reușit de Kerber și  jucătoarea germană rămâne în meci. Deznodământul se amână.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-3. BREAK și Simona Halep servește pentru FINALĂ !

Simona Halep-Angelique Kerber 4-3. Simona a trecut prin clipe grele, fiind condusă cu 0-30, dar a revenit fantastic.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-3. Game identic cu precedentul. Kerber și-a câștigat serviciul.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-2. Game fără emoții pentru Simona Halep care a câștigat la 15.

Simona Halep-Angelique Kerber 2-2. Simona Halep a avut 30-0, dar Kerber a revenit.

Simona Halep-Angelique Kerber 2-1. Simona Halep revine la conducerea partidei.

Simona Halep-Angelique Kerber 1-1. Rebreak realizat de Simona.

Simona Halep-Angelique Kerber 0-1. Break realizat în debutul setului trei de Kerber.

Setul doi:

Simona Halep-Angelique Kerber 4-6. SET! Kerber egalează la seturi.

Simona Halep-Angelique Kerber 4-5. Break ! Kerber, pentru prima oară în avantaj în acest meci.

Simona Halep-Angelique Kerber 4-4. Din nou egalitate după avantaje succesive. Cel mai lung game de până acum.

Simona Halep-Angelique Kerber 4-3. Game la zero pentru Simona Halep.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-3. Kerber egalează după un nou game echilibrat. Setul doi s-a relansat.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-2. Rebreak pentru Kerber, după ce s-a ajuns la avantaje. Halep a avut două mingi pentru a se desprinde decisiv.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-1. BREAK pentru Simona Halep care se apropie de un vis: finala de la Australian Open.

Simona Halep-Angelique Kerber 2-1. Simona Halep câștigă serviciul la 30.

Simona Halep-Angelique Kerber 1-1. De această dată, setul doi începe mult mai echilibrat. Kerber își câștigă și ea primul serviciu.

Simona Halep-Angelique Kerber 1-0. Simona Halep și-a câștigat primul serviciu din setul doi.

Setul unu:

Simona Halep-Angelique Kerber 6-3. SET ! Simona Halep câștigă primul set.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-3. Din nou break pentru Kerber, realizat la zero. Situația devine îngrijorătoare.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-2. Kerber își face pentru prima oară serviciul în acest meci. Simona Halep servește din nou pentru câștigarea setului.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-1. Rebreak. Simona s-a relaxat, iar Kerber a făcut un break la zero.

Simona Halep-Angelique Kerber 5-0. BREAK! Meci EXTRAORDINAR pentru Simona Halep. Nimeni nu se aștepta la o asemenea evoluție a scorurului.

Simona Halep-Angelique Kerber 4-0. GAME la zero pentru Simona Halep. Jucătoarea noastră nu i-a dat nici o șansă adversarei până în acest moment.

Simona Halep-Angelique Kerber 3-0. Un nou break pentru Simona Halep.

Simona Halep-Angelique Kerber 2-0. Simona Halep își consolidează breakul obținut.

Simona Halep-Angelique Kerber 1-0. Break realizat în debutul meciului de Simona. Început excelent.

A început meciul. Servește Kerber.

-știrea inițială-

UPDATE: Jucătoarele sunt la încălzire. Meciul începe curând.

LIVESCORE: SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER, de la ora 7:10, pe dcnews

SIMONA HALEP - ANGELQUE KERBER: Cele două jucătoare s-au întâlnit de nouă ori până în prezent, iar jucătoarea germană conduce la victoriile directe cu scorul de 5-4.

Australian Open: Halep - Kerber: Simona Halep a ajuns pentru prima oară în această fază a competiției de la Melbourne.

Halep - Kerber, la AUSTRALIAN OPEN: Simona Halep s-a calificat în semifinale, după ce în sferturi a trecut de Karolina Pliskova cu scorul de 2-0.

Simona Halep - Angeliqe Kerber: De cealaltă parte, Kerber a avut un meci mai ușor în companie americancei Madison Keys,