Europa League. Care sunt echipele calificate în sferturi

finala europa league

Beşiktaş, Genk, Celta Vigo, Ajax, Anderlecht, Lyon, Manchester United şi Schalke sunt cele opt sfertfinaliste din Europa League.

Formația Anderlecht, la care evoluează, s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League. Stanciu şi Chipciu nu au strălucit în returul cu Apoel, dar merg în "sferturi".

Anderlecht a învins Apoel Nicosia, scor 1-0, în manşa retur a optimilor de finală ale Europa League şi s-a calificat în sferturi. Nicolae Stanciu a fost schimbat în minutul 64 al meciului cu ciprioţii, iar Alexandru Chipciu a fost înlocuit în minutul 89.

Manchester United a eliminat echipa lui Andrei Prepelita. FK Rostov, cu Andrei Prepeliţă titular, a pierdut pe Old Trafford, scor 0-1, după un gol al lui Juan Mata, iar ruşii au ratat calificarea printre cele mai bune opt echipe. Mijlocaşul român a fost schimbat în minutul 79.

S-au mai calificat Olympique Lyon, Ajax Amsterdam si Schalke 0-4 în urma următoarele rezultate:

AS Roma 2 - 1 Olympique Lyon (în tur 2-4)

Ajax Amsterdam 2 - 0 FC Copenhaga (în tur 1-2)

Borussia Monchengladbach 2 - 2 Schalke 04  (în tur 1-1)

De asemenea, Beşiktaş, Genk, Celta Vigo au obținut calificarea în sferturi:

Besiktas Istanbul 4-1 Olympiacos Pireu (1-1 în tur )

Celta Vigo 2-0 FK Krasnodar  (2-1 în tur)

FC Genk 1-1 KAA Gent (5-2 în tur).

Astăzi de la ora 14.00 vor avea loc tragerile la sorți a sferturilor de finală Europa League, la Lyon.