Australian Open. Filip Jianu, ELIMINAT la dublu

Perechea formată dintre românul Filip Jianu şi argentinianul Thiago Tirrante a fost eliminată, joi, în semifinalele probei de dublu juniori de la Australian Open.

În semifinale, Filip Jianu şi Thiago Tirrante au fost învinşi germanii Rudolf Molleker şi Henri Squire, 6-2, 6-3.

Cei doi se calificaseră marţi în sferturile de finală, după ce au învins cu 6-2, 6-4 cuplul Tristan Boyer (SUA)/Juan Manuel Cerundolo (Argentina).

Atunci, Jianu şi Tirante obțineau victoria după doar 54 de minute, salvând toate cele şapte mingi de break create de adversari, care erau favoriţii numărul cinci.

Duminică, jucătorul de tenis Filip Cristian Jianu, în vârstă de 16 ani, a fost eliminat de Aidan McHugh, din Marea Britanie, în primul tur al probei de simplu juniori de la Australian Open.

Cel mai tânăr jucător din clasamentul ATP

Până la 13 ani, Filip câștigase tot ce se putea câştiga la categoria lui de vârstă, titluri naţionale, cupe, trofee.

Anul 2014 l-a încheiat pe locul numărul 1 în clasamentul FR de Tenis la categoria de vârstă 14 ani, după o avalanşă de turnee în ţară şi în străinătate.

În luna iulie a anului trecut, tenismanul de la Dinamo a fost cel mai tânăr jucător din clasamentul mondial ATP (locul 1523).

”Obiectivul meu este să devin un jucător profesionist de tenis de câmp, să câştig turnee de Grand Slam, Top 10 ATP”, este visul pe care îl aflăm încă din primele rânduri ale CV-ului său.