DCNews Sport Alte sporturi Salvamont: ACȚIUNE de recuperare pe vârful Moldoveanu

Salvamont: ACȚIUNE de recuperare pe vârful Moldoveanu

Un nou grup de turiști a întâmpinat probleme pe munte. Aceștia au vrut să urce pe vârful Moldoveanu, cel mai înalt din România.

Un grup de cinci turiști a întâmpinat probleme în Munții Făgăraș. Aceștia au vrut să urce pe vârful Moldoveanu la o oră prea târzie, 14:00.

„Acțiune de recuperare a cinci turiști întârziați, care au pornit la ora 14 (!) din Valea Buda, cu gând să ajungă pe... Moldoveanu!!! Se deplasează patrula de serviciu la Cota 2000 Transfăgărașan“, potrivit Salvamont Argeș.

În contextul anotimpului de toamnă, pe munte se face noapte mult mai devreme, în jurul orei 19:00.

Citește mai multe din Alte sporturi
Citește mai multe din Alte sporturi