"Ciclismul pierde o nouă stea"a titrat marţi presa din Belgia, ţară în care decesul tânărului rutier Bjorg Lambrecht, considerat o speranţă a sportului cu pedale, în timpul Turului Poloniei, a produs consternare, informează AFP.
"Bjorg Lambrecht a fost destinat să devină reprezentantul ciclismului belgian alături de Remco Evenepoel", a reamintit, marţi, cotidianul flamand De Morgen, la o zi după decesul tânărului ciclist.
"Micul rege de la Knesselare nu mai este", a deplâns Standaard. "Plutonul a pierdut micul său rege în urma unui ghinion, un eveniment brutal", a scris la Gazet van Antwerpen.
"Cu decesul lui Bjorg Lambrecht, ciclismul pierde o nouă stea", subliniau, la rândul lor, cotidianele populare francofone La Derniere Heure şi La Libre Belgique.
Pentru Le Soir, Bjorg Lambrecht a fost un "ciclist al cărui talent de căţărător îi promitea un viitor strălucit".
"Ne vei lipsi Matchbox", a scris pe contul său de Twitter compatriotul şi coechipierul său Tiesj Benoot, de la echipa Lotto Soudal.
Bjorg Lambrecht, în vârstă de 22 ani, a suferit leziuni grave la cap după ce s-a izbit de o structură de beton de pe marginea şoselei, în cursul etapei a treia a Turului Poloniei. Belgianul a fost transportat de urgenţă la spital, însă medicii nu i-au mai putut salva viaţa.
Considerat o mare speranţă a ciclismului belgian şi al echipei Lotto-Soudal, Lambrecht s-a clasat în 2017 pe locul secund în Tour de l'Avenir, după columbianul Egan Bernal, recentul câştigător al Turului Franţei.