Naţionala masculină de baschet a Serbiei a încheiat pe locul 5 Cupa Mondială 2019, în urma victoriei obţinute sâmbătă împotriva Cehiei, 90-81, într-un meci de clasament disputat la Beijing.
Această clasare este o dezamăgire pentru sârbi, care vizau podiumul, însă au fost eliminaţi din cursa către titlu de argentinieni în sferturi de finală, comentează AFP.
După cum s-a anunţat, echipa SUA a învins-o cu 87-74 pe cea a Poloniei, americanii încheind pe locul 7, cea mai slabă clasare din istoria participării lor la această competiţie înfiinţată în 1950.