DCNews Sport Alte sporturi Baschet feminin. Phoenix Ştiinţa Constanţa s-a impus în fața CSU CSM Oradea

Baschet feminin. Phoenix Ştiinţa Constanţa s-a impus în fața CSU CSM Oradea

Phoenix Ştiinţa Constanţa a învins-o pe CSU CSM Oradea cu scorul de 60-50 (19-10, 11-7, 21-20, 9-13), marţi, pe teren propriu, în primul meci din duelul pentru locurile 7-8 ale Ligii Naţionale de baschet feminin.

Bianca Fota a fost cea mai bună de la Phoenix Ştiinţa, cu 33 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive. De la oaspeți s-au remarcat Nicolette Orban, 15 puncte, 17 recuperări, 3 pase decisive, şi Ana Maria Câmpeanu, 14 puncte.

Seria se va juca după sistemul cel mai bun din trei meciuri, următorul fiind programat miercuri, la Voluntari, în sala "Gabriela Szabo", de la ora 13:00, iar celălalt meci pe 12 mai la Constanța.

În sezonul regulat, Phoenix Ştiinţa Constanţa s-a impus în fața echipei orădene, în ambele partide.

Vezi și: Viktoria Kuzmova, următoarea adversară a Simonei Halep. De ce e o provocare

Citește mai multe din Alte sporturi
Citește mai multe din Alte sporturi