Fotbal: Poli Iaşi s-a calificat fără emoţii în sferturile Cupei României

Politehnica Iaşi s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi, după ce a dispus de formaţia de liga a treia Metalul Buzău cu scorul de 3-0 (1-0), în deplasare, într-un meci din optimi.

Echipa antrenată de Mihai Teja s-a impus prin golurile marcate de Doru Popadiuc (20), Ovidiu Horşia (50) şi Iuliu Haţiegan (81). În sferturile de finală s-au mai calificat FC Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti şi Dinamo.

Metalul Buzău (III) - CSM Politehnica Iaşi 0-3 (0-1), Stadion Cornel Negoescu - Buzău Au marcat: Doru Popadiuc (20), Ovidiu Horşia (50), Iuliu Haţiegan (81). Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti), Romică Bîrdeş (Piteşti); arbitru de rezervă: Adrian Illyeş (Ploieşti) Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Decu Crângaşu (Ploieşti) - FRF, informează AGERPRES.