Cele mai citite

China a lansat primul satelit 6G

satelit-pamant_41277800

China a lansat primul satelit 6G în spaţiu pentru a testa noua tehnologie.    

Satelitul a ajuns pe orbită alături de alţi 12 sateliţi lansaţi de către Centrul de lansare a sateliţilor Taiyuan, din provincia Shanxi, conform BBC.

China vrea sa testeze cât de eficientă este tehnologia de mare viteză, ce urmează să fie folosită pentru a monitoriza dezastrele din agricultură.

Totodată, aceasta va fi folosită şi pentru prevenirea incendiilor de vegetaţie. Satelitul 6G a fost dezvoltat independent de către China, conform Mediafax. 

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Tehnologie
Citește mai multe din Tehnologie
x close