SIMONA HALEP s-a calificat în SFERTURI DE FINALĂ la CINCINNATI 2015. O va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova

SIMONA HALEP - CINCINNATI 2015. Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat vineri dimineață în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a învins-o în optimi pe nemțoaica Andrea Petkovic, locul 17 WTA, într-un meci maraton, de două ore și 40 de minute. Chiar dacă a pierdut primul set, românca a revenit și s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-2.

SIMONA HALEP - CINCINNATI 2015. Simona Halep a trecut prin momente dificile în setul secund al partidei cu Andrea Petkovic, atunci când a salvat mingi de break la 0-1 pentru nemțoaică, într-o perioadă în care acesteia îi funcționa perfect jocul. Apoi, în manșa decisivă, românca a controlat în permanență disputa.

Vezi și: Seism la Cincinnati! Două jucătoare din top 5 WTA au fost eliminate

SIMONA HALEP - CINCINNATI 2015. Locul 3 WTA a încheiat partida din optimi fără dublă greșeală, cu trei ași și un procentaj de 69% pe primul serviciu. A salvat 13 mingi de break din 17 și a realizat 6 break-uri din 14 șanse. Returul ei a mers bine (26 de puncte câștigate din 44), chiar dacă pe primul serviciu al adversarei nu a realizat atât de multe puncte pe cât și-ar fi dorit: 40 din 71, adică 56%.

Are 4-0 cu următoarea adversară

SIMONA HALEP - CINCINNATI 2015. În sferturile de finală de la Cincinnati, Simona Halep o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova (locul 34 WTA), jucătoare în faţa căreia românca nu a pierdut nici una dintre cele patru întâlniri directe de până acum. Rusoaica a beneficiat în optimi de abandonul Victoriei Azarenka, potrivit digisport.ro.

Iată bilanțul meciurilor dintre Simona Halep şi Anastasia Pavlyuchenkova:

• Halep - Pavlyuchenkova 6-4, 6-2 (2012, Dubai, primul tur)
  • Halep - Pavlyuchenkova 3-6, 7-5, 3-0 (2013, Anastasia a abandonat în primul tur de la Tokio)
  • Halep - Pavlyuchenkova 6-2, 6-1 (2013, Moscova, semifinală)
  • Halep - Pavlyuchenkova 6-3, 6-3 (2013, Turneul Campioanelor, faza grupelor)

Partida Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova se va juca în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 03:30 (ora României).