Mulți oameni se întreabă câte pahare de vin pot bea, pe zi, astfel încât să nu aibă probleme de sănătate. Răspunsul l-am aflat de la Prof. dr. Eduard Apetrei de la Institutului de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară "C.C. Iliescu'' care a vorbit, la interviurile DC News, despre bolile cardiovasculare.
"Consumul unui pahar - două de vin, pe zi, la mese diferite, face bine. Ce depășește această cantitate face rău - crește tensiunea arterială, favorizează dislipidemiile și diabetul zaharat", a spus Prof. dr. Eduard Apetrei.
Răspunsul integral îl găsiți aici:
[citeste si]
DCNews a demarat, în colaborare cu prof. dr. Irinel Popescu, președinte al Academiei de Științe Medicale, un proiect dedicat informării publicului, dar și a specialiștilor, asupra unor subiecte medicale de actualitate. Seria de emisiuni realizată de profesorul Irinel Popescu, sub egida Academiei de Științe Medicale, este publicată în rubrica Academia de Sănătate.

