Steaua, încoronată campioană a României după 4-0 cu FC Brașov - Video

Steaua Campioană

Steaua București a încheiat perfect un sezon în care a redevenit campioana României, după o pauză de șapte ani de așteptare. În fața a peste 50.000 de fani, roș-albaștrii au făcut spectacol pe Arena Națională, învingându-i cu 4-0 pe cei de la FC Brașov, în ultima etapă a campionatului. La finalul partidei, steliștii au fost premiați pentru câștigarea titlului de campioană cu numărul 24.

Băieții antrenați de Laurențiu Reghecampf au început tare meciul de pe Arena Națională, astfel că în minutul 7 tabela arăta deja scorul de 2-0 pentru gazde, după reușitele lui Rusescu și Szukala. Deși au continuat să atace și să își creeze ocazii, roș-albaștrii nu au mai reușit să marcheze până la pauză.

După reluare tot steliștii au controlat partida, Nikolici făcând 3-0, pentru ca, înainte de ultimul fluier, Adi Popa să stabilească scorul final, 4-0, în urma unei acțiuni superbe realizate de Cristi Tănase.