România - Belarus 25-22, în preliminariile CM de handbal masculin

Reprezentativa masculină de handbal a României a învins naţionala Belarus cu scorul de 25-22 (12-14), miercuri seara, în Sala Polivalentă Ioan Kunst-Ghermănescu din Bucureşti, în grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2013.

[caption id="attachment_146611" align="alignleft" width="300" caption="Foto: GSP"][/caption] Echipa antrenată de Vasile Stângă a obţinut un succes meritat, graţie unei prestaţii foarte bune în ultimele 10 minute de joc, după ce la pauză era condusă la două goluri, cu 14-12. România a remontat diferenţa la reluare şi a trecut în avantaj, 17-16 (38), irosind apoi mai multe şanse de a de desprinde. Belarus a condus din nou, cu 19-18 şi 20-19, dar finalul de meci a aparţinut tricolorilor, care au câştigat la trei goluri, 25-22, potrivit Agerpres.

Returul de duminică, de la Minsk (ora 13,30), va fi unul decisiv pentru calificarea la baraj.