Handbal masculin: România, în finala Trofeului Carpați

Naţionala masculină de handbal a României va juca finala Trofeului Carpaţi la handbal masculin, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Călăraşi, după ce a dispus de Bahrain cu scorul de 29-20 (11-13), vineri, în prima semifinală.

Tricolorii vor înfrunta formaţia Portugaliei, care a dispus în prima semifinală de Tunisia cu scorul de 33-29 (14-14).

România a avut o primă repriză foarte slabă, fiind condusă cu 3-1 (min. 5), 8-3 (14), 11-7 (21), pentru ca la pauză scorul să fie de 13-11 pentru oaspeţi.

Echipa antrenată de Xavier Pascual a avut un debut excelent de repriză secundă, cu cinci goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 16-13 (38). Bahrainul nu a marcat timp de 10 minute şi 30 de secunde, dar apoi a reuşit să restabilească egalitatea, 16-16 (42). La 18-18, România a apăsat pe acceleraţie şi a înscris de trei ori la rând, 21-18 (49), iar echilibrul s-a rupt definitiv. În ultimele şase minute de joc, România a marcat de cinci ori, iar oaspeţii deloc.

Oaspeţii au avut şi doi jucători care au primit cartonaşe roşii, Mohamed Habib în prima repriză (26), pentru faptul că a executat în faţa lui Mihai Popescu o aruncare de la 7 metri, iar Hasan Madan, în repriza a doua, pentru a treia eliminare de două minute, relatează Agerpres.