-
vindecate
-
decese
Sună-ne (Luni - Vineri, 09:00 - 18:00) sau scrie-ne la numărul 0772.264.642 sau la adresa de e-mail [email protected] și pune intrebări despre coronavirus, situații sociale, medicale, suport psihologic. Semnalează situații deosebite.

Cristina Neagu, cel mai bun inter stânga de la Campionatul European de Handbal 2014

DCNews Team / 22 dec 2014 / 08:53

Federaţia Europeană de Handbal a anunţat, duminică, echipa ideală a Campionatului European din Croația și Ungaria. Din "7-le" ideal de la EURO 2014 face parte și "tricolora" Cristina Neagu, pe poziția de inter stânga.

Cristina Neagu a marcat 49 de goluri în cele şase partide jucate, fiind înaintea finalelor de duminică pe locul secund în topul celor mai bune marcatoare ale competiției pe care România a încheiat-o pe locul 9.

Iată echipa ideală a Campionatului European de Handbal:

• portar: Silje Solberg (Norvegia)
  • extremă stânga: Maria Fisker (Danemarca)
  • inter stânga: Cristina Neagu
  • centru: Kristina Kristiansen (Danemarca)
  • inter dreapta: Nora Mork (Norvegia)
  • extremă dreapta: Carmen Martin (Spania)
  • pivot: Heidi Loke (Norvegia).

Suedeza Isabelle Gullden a fost desemnată MVP-ul turneului final.

Pentru Cristina Neagu este a doua performanță de acest gen, după ce a fost inclusă și în echipa ideală de la Campionatul European din 2010, când a România a terminat pe locul 3. La sfârşitul acelui sezon, românca a fost declarată şi cea mai bună handbalistă a lumii. Anul acesta, interul a revenit la cel mai înalt nivel, după trei ani în care a avut de suferit din cauza unor accidentări. Cristina Neagu a jucat finala Ligii Campionilor cu Buducnost, în luna mai, iar la națională a fost principala "gură de tun".

Echipa ideală a Campionatului European a fost desemnată pe baza opţiunilor exprimate de fani, antrenori, jurnalişti şi personalităţi marcante ale handbalului mondial. În total, au participat peste 18.000 de votanţi, scrie prosport.ro.

Copyright 2020 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.