Cannes, 2013: Lista completă a premiilor celei de-a 66-a ediții a Festivalului

palme de or
palme de or

Cea de-a 66-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes s-a încheiat duminică, cu gala de premiere, în care trofeul Palme d'Or a revenit regizorului Abdellatif Kechiche, pentru "La vie d'Adele". Ceremonia de decernare a premiilor a fost prezentată de actriţa Audrey Tautou.

Juriul competiţiei oficiale de anul acesta a fost format din Steven Spielberg (preşedinte), Nicole Kidman, Ang Lee, Cristian Mungiu, Christoph Waltz, Daniel Auteuil, Vidya Balan, Naomi Kawase, Lynne Ramsay.

Lista completă a premiilor celei de-a 66-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes.

Palme d'Or - "La Vie d'Adele" de Abdellatif Kechiche

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Inside Llewyn Davis" de Ethan şi Joel Coen

 Premiul de regie - Amat Escalante pentru "Heli"

 Premiul pentru scenariu - Jia Zhangke pentru "A Touch of Sin"

 Premiul de interpretare masculină - Bruce Dern- pentru "Nebraska" de Alexander Payne

 Premiul de interpretare feminină - Berenice Bejo, pentru "Le Passe" de Asghar Farhadi

 Premiul juriului - "Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils" de Kore-Eda Hirokazu

 Caméra d'Or - "Ilo Ilo" de Anthony Chen

 Palme d'Or pentru scurtmetraj- "Safe" de Moon Byoung-gon

 Menţiune specială pentru scurtmetraj: "Hvalfjordur"/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine" de Gudmundur Arnar Gudmundssson

 Un Certain Regard:

 Marele Premiu - "L'image manquante", de Rithy Panh

 Premiul juriului - 'Omar", de Abu Assad

 Premiul pentru regie – Alain Guiraudie, pentru "L'inconnu du lac"

 Un certain talent - grupul de actori din "La Jaula de Oro", de Diego Quemada –Diez

 Prix de l'Avenir - "Fruitvale Station", de Ryan Coogler.

 Premiile criticii internaţionale FIPRESCI:

"La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (competiţia oficială)

 "Manuscripts Don't Burn" de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)

 "Blue Ruin", de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

 Premiile juriului ecumenic:

 Marele Premiu: "Le passé/ The Past" de Asghar Farhardi

 Menţiuni: "Miele", de Valeria Golino, şi "Like Father Like Son", de Hirokazu Kore-eda

 Semaine de la Critique:

 Marele premiu - "Salvo" de Fabio Grassadonia şi Antonio Piazza

 Menţiune specială: "Los Duenos", de Agustin Toscano şi Ezequiel Radusky

 Premiul Découverte: "Come and play", de Daria Belova

 Premiul SACD – "Le démantèlement", de Sébastien Pilote

 Premiul Canal+ : "Pleasure", de Ninja Thyberg.

 Cinéfondation:

 Premiul I - "Needle" de Anahita Ghazvinizadeh

 Premiul al II-lea –"En attendant le degel" de Sarah Hirtt

 Premiul al III-lea – "În acvariu” de Tudor Jurgiu şi "Pandy/ Pandas” de Matús Vizár

 Quinzaine des Réalisateurs:

 Premiul Art Cinema - "Les Garçons et Guillaume, à table !/Me Myself and Mum", de Guillaume Gallienne (Franţa)

 Premiul SACD - "Les Garçons et Guillaume, à table !/ Me Myself and Mum" de Guillaume Gallienne (Franţa)

- "Tip Top" de Serge Bozon (Franţa)

 Premiul Europa Cinemas - "The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste", de Clio Barnard (Marea Britanie)

 Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Gambozinos Dahus/ A Wild Goose Chas", de João Nicolau

 Menţiune pentru scurmetraj: "Pouco mais de um mês/ Un peu plus d'un mois", de André Novais Oliveira.

 Carrosse d'Or: Jane Campion

 Queer Palm: "L'inconnu du lac/ A stranger by the lake” de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)

 Palm Dog: Baby Boy, din "Behind the Candelabra” de Steven Soderbergh

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play




Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt2
YesMy