Cannes, 2013: Lista completă a premiilor celei de-a 66-a ediții a Festivalului

palme de or
Descriere foto: palme de or

Cea de-a 66-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes s-a încheiat duminică, cu gala de premiere, în care trofeul Palme d'Or a revenit regizorului Abdellatif Kechiche, pentru "La vie d'Adele". Ceremonia de decernare a premiilor a fost prezentată de actriţa Audrey Tautou.

Juriul competiţiei oficiale de anul acesta a fost format din Steven Spielberg (preşedinte), Nicole Kidman, Ang Lee, Cristian Mungiu, Christoph Waltz, Daniel Auteuil, Vidya Balan, Naomi Kawase, Lynne Ramsay.

Lista completă a premiilor celei de-a 66-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes.

Palme d'Or - "La Vie d'Adele" de Abdellatif Kechiche

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Inside Llewyn Davis" de Ethan şi Joel Coen

 Premiul de regie - Amat Escalante pentru "Heli"

 Premiul pentru scenariu - Jia Zhangke pentru "A Touch of Sin"

 Premiul de interpretare masculină - Bruce Dern- pentru "Nebraska" de Alexander Payne

 Premiul de interpretare feminină - Berenice Bejo, pentru "Le Passe" de Asghar Farhadi

 Premiul juriului - "Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils" de Kore-Eda Hirokazu

 Caméra d'Or - "Ilo Ilo" de Anthony Chen

 Palme d'Or pentru scurtmetraj- "Safe" de Moon Byoung-gon

 Menţiune specială pentru scurtmetraj: "Hvalfjordur"/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine" de Gudmundur Arnar Gudmundssson

 Un Certain Regard:

 Marele Premiu - "L'image manquante", de Rithy Panh

 Premiul juriului - 'Omar", de Abu Assad

 Premiul pentru regie – Alain Guiraudie, pentru "L'inconnu du lac"

 Un certain talent - grupul de actori din "La Jaula de Oro", de Diego Quemada –Diez

 Prix de l'Avenir - "Fruitvale Station", de Ryan Coogler.

 Premiile criticii internaţionale FIPRESCI:

"La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (competiţia oficială)

 "Manuscripts Don't Burn" de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)

 "Blue Ruin", de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

 Premiile juriului ecumenic:

 Marele Premiu: "Le passé/ The Past" de Asghar Farhardi

 Menţiuni: "Miele", de Valeria Golino, şi "Like Father Like Son", de Hirokazu Kore-eda

 Semaine de la Critique:

 Marele premiu - "Salvo" de Fabio Grassadonia şi Antonio Piazza

 Menţiune specială: "Los Duenos", de Agustin Toscano şi Ezequiel Radusky

 Premiul Découverte: "Come and play", de Daria Belova

 Premiul SACD – "Le démantèlement", de Sébastien Pilote

 Premiul Canal+ : "Pleasure", de Ninja Thyberg.

 Cinéfondation:

 Premiul I - "Needle" de Anahita Ghazvinizadeh

 Premiul al II-lea –"En attendant le degel" de Sarah Hirtt

 Premiul al III-lea – "În acvariu” de Tudor Jurgiu şi "Pandy/ Pandas” de Matús Vizár

 Quinzaine des Réalisateurs:

 Premiul Art Cinema - "Les Garçons et Guillaume, à table !/Me Myself and Mum", de Guillaume Gallienne (Franţa)

 Premiul SACD - "Les Garçons et Guillaume, à table !/ Me Myself and Mum" de Guillaume Gallienne (Franţa)

- "Tip Top" de Serge Bozon (Franţa)

 Premiul Europa Cinemas - "The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste", de Clio Barnard (Marea Britanie)

 Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Gambozinos Dahus/ A Wild Goose Chas", de João Nicolau

 Menţiune pentru scurmetraj: "Pouco mais de um mês/ Un peu plus d'un mois", de André Novais Oliveira.

 Carrosse d'Or: Jane Campion

 Queer Palm: "L'inconnu du lac/ A stranger by the lake” de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)

 Palm Dog: Baby Boy, din "Behind the Candelabra” de Steven Soderbergh


Te-ar putea interesa








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.26