Cu cine va juca România, în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal

Echipa României  reușeste să se  califice în semifinala Campionatului Mondial de handbal, eliminând gazda acestei competiții, Danemarca.

România a trecut de echipa  Danemarcei cu scorul 31-30.

Cristina Neagu a fost de departe cea mai bună jucătoare în meciul din această seară, marcând 15 goluri. Aceasta a punctat în momentele cele mai importante ale meciului, obținând  egalarea din minutul 59, 27-27, prin marcarea unui gol de la 7 metri. Alături de ea s-au remarcat și Aurelia Brădeanu, Oana Manea și Ada Nechita. Echipa României a fost de-a lungul întregului meci la conducere, astfel încât Danemarca nu a avut ocazia sa preia conducerea.

Meciul dintre echipa națională a României și echipa Danemarcei este considerat unul dintre cele mai dificile meciuri din acest campionat. După ratarea Cristinei Neagu din finalul meciului, acesta a intrat în prelungiri.

Ada Nechita este cea care a închis spectaculos acest meci dramatic, în ultima secundă a prelungirilor.

În semifinală, echipa Românei va juca cu echipa Norvegiei, care a învins Muntenegru, scor 26-25.