Barcelona - Villarreal. La un pas de prima înfrângere. Suarez, erou în ultima secundă

Rezultate Spania: Barcelona - Villarreal. foto: Luis Suarez

Rezultate Spania: Barcelona - Villarreal a fost meciul vedetă în La Liga, etapa a 30-a.

FC Barcelona, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a evitat in extremis o înfrângere pe terenul formaţiei Villarreal, încheind la egalitate, 4-4, partida disputată marţi seara, pe Estadio de la Ceramica, în cadrul celei de-a 30-a etape din Primera Division. Barca a condus cu 2-0 prin golurile brazilienilor Philippe Coutinho (12) şi Malcom (16), însă gazdele au revenit şi au egalat graţie reuşitelor lui Samuel Chukwueze (23) şi Karl Toko-Ekambi (49), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj, înscriind alte două goluri, prin Vicente Iborra (62) şi Carlos Bacca (80).

'Submarinul galben' a fost la un pas să o scufunde pe Barca, însă catalanii au avut o revenire extraordinară în finalul celei de-a doua reprize, profitând şi de eliminarea fundaşului gazdelor Alvaro Gonzalez (86). Lionel Messi a redus din handicap în minutul 90, în urma unei lovituri libere, iar apoi Luis Suarez a marcat golul salvator al oaspeţilor, în prelungiri (90+3). Graţie acestei remize, Barca a rămas neînvinsă din luna noiembrie în La Liga şi din 2008 în faţa lui Villarreal.

În clasament, catalanii au un avans de opt puncte faţă de Atletico Madrid, învingătoare cu 2-0 în meciul cu Girona, prin golurile lui Diego Godin (76) şi Antoine Griezmann (90+4). FC Barcelona şi Atletico Madrid se vor întâlni sâmbătă, pe Camp Nou.

Ciktește și: VIDEO+FOTO Tottenham, primul meci pe stadionul 'bijuterie' de 1 miliard de euro

Rezultate Spania:

Marţi
Atletico Madrid - Girona 2-0 Au marcat: Godin (76), Griezmann (90+4).
Espanyol Barcelona - Getafe 1-1 Au marcat: Borja Iglesias (56), respectiv Angel (72).
Villarreal - FC Barcelona 4-4 Au marcat: Chukwueze (23), Toko Ekambi (50), Iborra (62), Bacca (80), respectiv Coutinho (12), Malcom (16), Messi (90), Suarez (90+3).

Miercuri au loc partidele: Athletic Bilbao - Levante, Huesca - Celta Vigo, Eibar - Rayo Vallecano şi Valencia - Real Madrid, în timp ce joi se vor disputa meciurile FC Sevilla - Alaves, Leganes - Valladolid şi Real Sociedad - Betis Sevilla.

În clasament conduce FC Barcelona, cu 70 puncte, urmată de Atletico Madrid, 62 puncte, Real Madrid, 57 puncte, Getafe, 47 puncte, Alaves, 44 puncte, etc.