Sheffield United, la prima victorie în Premier League după 12 ani

Nou promovata Sheffield United a obţinut prima sa victorie în Premier League după o pauză de 12 ani, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Crystal Palace, într-o partidă din cadrul etapei a 2-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată duminică.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii de pe stadionul Bramall Lane prin John Lundstram, în debutul reprizei secunde (47)

Sheffield United nu a mai evoluat în prima ligă engleză din sezonul 2006-2007, când a retrogradat chiar în ultima etapă a sezonului, după ce a fost învinsă pe teren propriu de Wigan Athletic (1-2), formaţie de care a fost depăşită în clasament la golaveraj.

Rezultate:
Sâmbătă
Arsenal - Burnley 2-1
Au marcat: Alexandre Lacazette (13), Pierre-Emerick Aubameyang (64), respectiv Ashley Barnes (43).

Aston Villa - Bournemouth 1-2
Au marcat: Douglas Luiz (71), respectiv Joshua King (2 - penalty), Harry Wilson (12).

Brighton - West Ham United 1-1
Au marcat: Leandro Trossard (65), respectiv Javier Hernandez (61).

Everton - Watford 1-0
A marcat: Bernard (10).

Norwich City - Newcastle United 3-1
Au marcat: Teemu Pukki (32, 63, 75), respectiv Jonjo Shelvey (90+3).

Southampton - Liverpool 1-2
Au marcat: Danny Ings (83), respectiv Sadio Mane (45+1), Sadio Mane (71).

Manchester City - Tottenham Hotspur 2-2
Au marcat: Raheem Sterling (20), Sergio Aguero (35), respectiv Erik Lamela (23), Lucas Moura (56).