Nicolae Stanciu, dublă pentru Sparta Praga, după golul din Europa League. Formă maximă pentru român

Stanciu, evoluţie de senzaţie

Nicolae Stanciu continuă forma bună demonstrată în ultimele meciuri, marcând două goluri în partida câștigată cu 3-0 de Slavia Praga în deplasare la Mlada Boleslav.

Slavia Praga a învins, duminică, în deplasare, pe Mlada Boleslav, cu scorul de 3-0 (2-0), în cadrul rundei cu numărul 23 din prima ligă a Cehiei. Nicolae Stanciu a început meciul titular şi a reușit să deschidă scorul în minutul 27 din lovitură liberă de la 24 de metri, cu o execuție de generic, mingea ricoșând din bară. Stanciu a majorat pentru 2-0, în minutul 40, după o acțiune individuală, încheiată cu un șut din careu.

Românul a fost înlocuit în minutul 72, după ieșirea lui, Yusuf marcând pentru 3-0, din penalty.

Internaționalul român a ajuns la patru meciuri consecutive cu gol marcat, atingând cota de 9 goluri reușite în campionat, cu care se situează pe locul 4, primele trei locuri fiind ocupate de fotbaliști care au marcat, toți trei, câte 11 goluri.

Slavia Praga deține prima poziție în clasament cu 61 de puncte, la 14 puncte de urmăritoarea Sparta Praga, relatează Mediafax.