Granzii Spaniei, eliminare rușinoasă din Cupa Spaniei. După Real, și Barcelona rămâne acasă

Sferturile de finală ale Cupei Spaniei au adus mari surprize, prin eliminarea principalelor favorite, Real Madrid și FC Barcelona.

Echipele FC Barcelona şi Real Madrid, principalele favorite la câştigarea ediţiei din acest an a Cupei Spaniei la fotbal, au fost eliminate în sferturile de finală ale acestei competiţii, după ce au fost învinse în meciurile disputate joi seara.

Barca, câştigătoarea a 30 de cupe naţionale (un record) a fost învinsă la limită pe terenul formaţiei Athletic Bilbao (scor 0-1), bascii marcând golul victoriei în prelungirile reprizei secunde a partidei de pe San Mames, prin atacantul Ianki Williams (90+3).

Acest eşec vine pe fondul crizei interne pe care o traversează clubul catalan, după conflictul dintre starul argentinian Lionel Messi şi directorul sportiv Eric Abidal.

Multe goluri în derby

Real Madrid, liderul din Primera Division, s-a înclinat pe teren propriu în întâlnirea cu Real Sociedad (scor 3-4). Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin norvegianul Martin Odegaard (22), jucător împrumutat de madrileni grupării din San Sebastian, iar apoi şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde, graţie dublei suedezului Alexander Isak (54, 56). Fundaşul brazilian Marcelo a redus din handicap (59), însă Sociedad a refăcut diferenţa de trei goluri după reuşita lui Mikel Merino (69).

Real Madrid a dominat finalul jocului marcând de două ori, prin Rodriygo (91) şi Nacho Fernandez (90+3), goluri insuficiente însă pentru a mai schimba soarta calificării.

Athletic Bilbao şi Real Sociedad se alătură astfel formaţiilor Granada şi Mirandes (D2), care şi-au asigurat prezenţa în penultimul act al Cupei Spaniei în urma meciurilor disputate marţi şi miercuri.

Rezultate - sferturi de finală Cupa Spaniei:

marţi
Granada - CF Valencia 2-1
Au marcat: Soldado 3, 90+4 - penalty, respectiv Rodrigo Moreno 40.

miercuri
Mirandes (D2) - Villarreal 4-2
Au marcat: Barrozo 17, Merquelanz 45+3 - penalty, Onaindia 58, Antonio Sanchez 90+2, respectiv Ontiveros 32, Cazorla 56 - penalty.

joi
Real Madrid - Athletic Bilbao 3-4
Au marcat: Marcelo 59, Rodrygo 81, Nacho 90+3, respectiv Odegaard 22, Isak 54, 56, Merino 69)

Athletic Bilbao - FC Barcelona 1-0
A marcat: Williams 90+3.

Vineri va avea loc tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele Cupei Spaniei, programate pe 3 şi 4 februarie. Finala va avea loc în data de 18 aprilie.