Fotbal: Manchester City - Tottenham 2-2, în Premier League

Manchester City a remizat acasă cu Tottenham Hotspur, 2-2, sâmbătă, în etapa a 2-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Manchester City a condus cu 1-0 şi 2-1, prin golurile lui Raheem Sterling (minutul 20) şi Sergio Aguero (35). Oaspeţii au revenit prin reuşitele lui Erik Lamela (23) şi Lucas Moura (56).

City a părut că s-a desprins în câştigătoare în al treilea minut de prelungire, însă arbitrul a anulat golul lui Gabriel Jesus după ce a consultat VAR. O fază asemănătoare a avut loc la sfârşitul meciului disputat în primăvară între cele două echipe în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

City venea după 15 victorii consecutive, notează DPA.

Atacantul român Florin Andone a jucat din minutul 74 la Brighton, care a remizat acasă, 1-1, cu West Ham United.

Rezultate:
Arsenal - Burnley 2-1
Au marcat: Alexandre Lacazette (13), Pierre-Emerick Aubameyang (64), respectiv Ashley Barnes (43)

Aston Villa - Bournemouth 1-2
Au marcat: Douglas Luiz (71), respectiv Joshua King (2 - pen), Harry Wilson (12)

Brighton - West Ham United 1-1
Au marcat: Leandro Trossard (65), respectiv Javier Hernandez (61)

Everton - Watford 1-0
A marcat: Bernard (10)

Norwich City - Newcastle United 3-1
Au marcat: Teemu Pukki (32, 63, 75), respectiv Jonjo Shelvey (90+3)

Southampton - Liverpool 1-2
Au marcat: Danny Ings (83), respectiv Sadio Mane (45+1), Sadio Mane (71)

Manchester City - Tottenham Hotspur 2-2
Au marcat: Raheem Sterling (20), Sergio Aguero (35), respectiv Erik Lamela (23), Lucas Moura (56)

Celelalte meciuri ale etapei sunt programate duminică şi luni.

Lider este Liverpool, cu 6 puncte, devansând-o la golaveraj pe Arsenal. Câte 4 puncte au Manchester City, Brighton, Tottenham, Bournemouth şi Everton.