Cupa Spaniei. Barcelona, calificare in semifinale, la debutul lui Coutinho

FC Barcelona a completat careul semifinalistelor Cupei Spaniei la fotbal, învingând-o pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe concitadina Espanyol, joi seara, într-o partidă care a marcat debutul în brazilianului Philippe Coutinho în tricoul echipei "blaugrana".

Barca a deschis scorul în minutul 9, prin atacantul uruguayan Luis Suarez, la capătul unei faze iniţiate de argentinianul Lionel Messi, autorul celui de-al doilea gol al gazdelor, în minutul 25.

În meciul tur al sferturilor de finală ale competiţiei, Espanyol Barcelona reuşise să se impună în mod surprinzător, cu 1-0.

Philippe Coutinho, achiziţionat de Barcelona de la FC Liverpool în schimbul sumei de 160 milioane euro (din care 40 milioane bonusuri), a intrat în joc în minutul 68, etalându-şi imediat calităţile tehnice, spre încântarea fanilor grupării de pe Camp Nou, care l-au aplaudat la fiecare atingere de balon.

Leganes, marea surpriză

FC Barcelona s-a alăturat astfel echipelor FC Sevilla, CF Valencia şi Leganes, calificate anterior în penultimul act al Cupei Spaniei.

Rezultate înregistrate în manşa secundă a sferturilor de finală:

Marţi
FC Sevilla - Atletico Madrid 3-1 (în tur 2-1)
Au marcat: Escudero (1), Banega (48 - penalty), Sarabia (79), respectiv Griezmann (13).

Miercuri
Deportivo Alaves - CF Valencia 2-1 (în tur 1-2)
Au marcat: Munir (73), Ruben Sobrino (86), respectiv Santi Mina (77).
Valencia s-a impus cu 3-2 la loviturile de departajare.

Real Madrid - Leganes 1-2 (în tur 1-0)
Au marcat: Benzema (47), respectiv Eraso (32), Gabriel Pires (55).

Joi
FC Barcelona - Espanyol Barcelona 2-0 (în tur 0-1)
Au marcat: Luis Suarez (9), Messi (25).

Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele Cupei Spaniei este programată vineri la prânz.