Croaţia - Spania, optimi la EURO 2020. REZULTAT FINAL. Cel mai spectaculos meci de la EURO - opt goluri

Sursa: Pixabay

Croaţia, vicecampioana mondială, şi Spania se întâlnesc luni, 28 iunie, de la ora 19:00 în optimile EURO 2020.

Spania merge în sferturi după o victorie cu 5-3 în faţa Croaţiei, după prelungiri. A fost 3-3 după 90 de minute, dar în prelungiri, Spania a lovit de două ori extrem de rapid, în minutele 100 şi 103.

Croaţia - Spania, repriza secundă de prelungiri

Min 120: BARĂ pentru Spania. Dani Olmo a fost cel care a şutat.

Min 115: Morata ratează o mare ocazie, dar reclamă că a fost faultat.

Min 107: Ante Budimir ratează o mare ocazie pentru Croaţia.

Min 105: Încep ultimele 15 minute.

Croaţia  - Spania, prima repriză de prelungiri

FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ

Min 103: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL SPANIA. Oyarzabal duce scorul la 5-3.

Min 100: GOOOOOOOOOOOL SPANIA. Morata face 4-3.

Min 97: Ocazie mare pentru Spania, dar şutul este blocat de apărarea Croaţiei.

Min 93: Orsic trage tare, dar peste poarta lui Simon.

Min 90: Start de partidă!

Croaţia - Spania, repriza secundă

FINAL DE MECI. Se intră în prelungiri!

Min 93:GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CROAŢIA. Pasalic egalează!

Min 85:GOOOOOOOOOOOOOL CROAŢIA. Mingea trece linia porţii într-o fază încâlcită. Golul este validat de tehnologia liniei porţii.

Min 76: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL SPANIA. Ferran Torres marchează. Spania conduce cu 3-1.

Min 72: GOL ANULAT pentru Spania. Offside la Morata.

Min 67: OCAZIE MARE pentru Croaţia, dar Unai Simon prinde în doi timpi şutul lui Gvardiol.

Min 60: GOOOOOOOOOOL SPANIA. Cesar Azpilicueta înscrie cu capul din apropiere.

Min 52: Ocazie pentru Spania, dar Livakovic e la post.

Min 45: S-a reluat partida

Croaţia - Spania, prima repriză

PAUZĂ. Scorul este egal, 1-1, după 45 de minute.

Min 38: GOOOOOOOOOOOOOOOL SPANIA. A marcat Sarabia după o faza cu mai multe şuturi blocate la poarta lui Livakovic. Este 1-1.

Min 26: Ocazie pentru Croaţia. Şutul lui Kovacic se duce peste poartă.

Min 20: AUTOGOL a la Bănel Nicoliţă dat de spanioli. O pasă spre Unai Simon este scăpată de portar în poartă. Croaţia deschide scorul!

Min 19: Spaniolii cer henţ la o lovitură de cap a lui Morata. Mingea l-a lovit pe fundaşul croat în mână, dar nu se dă lovitură de la 11 m.

Min 16: KOKE ratează o ocazie uriaşă. A trimis cu latul din 8 metri direct în Livakovic.

Min 13: Sarabia trage tare, dar mingea se duce în poarta laterală.

Min 9: Laporte trimite cu capul spre poartă, dar slab. Livakovic prinde fără probleme.

Min 1: A început meciul!

Croația și Spania au avut evoluții oscilante la acest turneu final, însă ambele s-au calificat în optimi după câte o demonstrație de forță în ultima etapă. Croația a învins Scoția, scor 3-1, în timp ce Spania a demolat Slovacia, scor 5-0.

Învingătoarea dintre Croația și Spania se va duela în optimi cu Franța sau Elveția, care se înfruntă diseară pe Arena Națională, la București. Partida Croația - Spania va avea loc pe stadionul Parken, din Copenhaga, scrie Digisport.ro.

Până acum se ştiu 4 sfertfinaliste: Cehia, Danemarca, Italia şi Belgia.

ECHIPELE

Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 21. Domagoj Vida, 5. Duje Caleta-Car, 25. Josko Gvardiol - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic, 8. Mateo Kovacic - 13. Nikola Vlasic, 20. Bruno Petkovic, 17. Ante Rebic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 12. Lovre Kalinic, 23. Simon Sluga - 2. Sime Vrsaljko, 7. Josip Brekalo, 9. Andrej Kramaric, 14. Ante Budimir, 15. Mario Pasalic, 16. Mile Skoric, 18. Mislav Orsic, 19. Milan Badelj, 24. Domagoj Bradaric, 26. Luka Ivanusec.

Spania: 23. Unai Simon - 2. Cesar Azpilicueta, 12. Eric Garcia, 24. Aymeric Laporte, 14. Jose Gaya - 8. Koke, 5. Sergio Busquets (căpitan), 26. Pedri - 11. Ferran Torres, 7. Alvaro Morata, 22. Pablo Sarabia. Selecţioner: Luis Enrique.
Rezerve: 1. David de Gea, 13. Robert Sanchez - 3. Diego Llorente, 4. Pau Torres, 6. Marcos Llorente, 9. Gerard Moreno, 10. Thiago Alcantara, 16. Rodri, 17. Fabian Ruiz, 18. Jordi Alba, 19. Dani Olmo, 21. Mikel Oyarzabal.