Croaţia - Danemarca, Rezultat final VIDEO. Vezi goluri şi penalty-uri

Croaţia - Danemarca a fost cel de-al patrulea meci din optimile de finală la Cupa Mondială 2018 din Rusia. Meciul s-a jucat la Nijnîi Novgorod.

Croaţia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri, duminică seara, la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală.

Croaţia - Danemarca, LIVETEXT

Croaţia se califică în sferturile de finală unde va juca cu Rusia, pe 7 iulie la Soci.

VIDEO penalty-uri Croaţia - Danemarca 3-2

Croaţia învinge Danemarca cu 3-2 (4-3 la general) după loviturile de departajare.

Christian Eriksen - ratare

FINAL Croaţia - Danemarca, după 120 de minute. Scor 1-1. Urmează lovituri de la 11 metri

1 minut de prelungire

min. 120: Croaţia: 54%, Danemarca: 46% posesia balonului.

min. 116: APĂRĂĂĂĂ Schmeichel!

min. 115: Penalty pentru Croaţia. Execută Luca Modric.

min 108: Sisto, prospăt intrat, şutează pe lângă poartă

Se încheie prima repriză de prelungiri. Pauză Croaţia - Danemarca 1-1

min. 104: Atac la poarta danezilor şi numai norocul face ca să nu marcheze croaţii, Schmeichel fiind depăşit.

min. 98: Crainul anunţă 48.950 de spectatori plătirori la meci, pe arena pe care joacă o echipă din divizia secundă a Rusiei.

min. 91: A început prima repriză de prelungiri

Rezultat FINAL Croaţia - Danemarca după primele 90 de minute. Urmează prelungiri. Două reprize a câte 15 minute. Croaţia - Danemarca 1-1

Echipele Croaţiei şi Danemarcei sunt la egalitate, 1-1, după cele 90 de minute regulamentare ale meciului care are loc duminică seara, la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Danezii au deschis scorul în chiar primul minut de joc, prin Mathias Jorgensen, dar croaţii eu egalat rapid, prin Mario Mandzukic, în min. 4.

min. 90+2: Rakitic expediază o bombă care trece foarte aproape de bară

3 minute de prelungire

min. 86: Jocul trenează, acţiunile de poartă sunt rare şi fără vlagă, toată lumea este mulţumită şi vor urma prelungiri

min. 85: Croaţia: 53%, Danemarca: 47% posesia balonului.

min. 77: Luca Modric încearcă poarta danezilor însă mingea trece pe lângă bara din stânga portarului

min. 72: Defensiva croaţilor e prinsă pe picior greşit, dar Jorgensenn ratează

min. 70: Croaţia: 53%, Danemarca: 47% posesia balonului.

min. 66: Andreas Cornelius este înlocuit cu Nicolai Joergens, Danemarca.

min. 61: Meciul a intrat într-o perioadă de acalmie, echipele parcă îşi dozează forţele pentru final.

min. 50: Croaţia: 55%, Danemarca: 45% posesia balonului.

min. 45: A început repriza a doua

PAUZĂ

2 minute de prelungire Croaţia - Danemarca

min. 45: Rakitic ajunge în careul de 16 metri şi şutează la colţul scurt cât pe ce să marcheze.

min. 40: Croaţia: 58%, Danemarca: 42% posesia balonului.

min. 27: Danijel Subasic apără un şut al lui Martin Braithwaite din 5 metri.

min. 10: Croaţia: 51%, Danemarca: 49% posesia balonului.

min. 4: GOOOOOOOOOOL Croaţia. A marcat Mario Mandzukic. Croaţia - Danemarca 1-1

min. 1: GOOOOOOOOOOL Danemarca. A înscris Mathias Joergensen din pasa lui Thomas Delaney. Croaţia - Danemarca 0-1

min. 1: Începerea partidei

Croaţia - Danemarca LIVE Croaţia aliniază echipa sa obişnuită în meciul cu Danemarca, programat duminică seara, de la ora 21,00 (ora României), la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod, TVR 1, TVR HD), în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Croaţia - Danemarca LIVE Danezii au făcut mai multe modificări, noutăţile fiind, pe lângă revenirea lui Poulsen (după expirarea suspendării), şi introducerea fundaşului Knudsen, iar Dalsgaard, Mathias Jorgensen şi Andreas Christensen şi-au schimbat posturile faţă de ultimul meci.

Echipele de start Croaţia - Danemarca LIVE:
Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca, 8. Mateo Kovacic, 9. Andrej Kramaric.
Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 5. Jonas Knudsen, 4. Simon Kjaer (căpitan), 13. Mathias Jorgensen, 14. Henrik Dalsgaard - 6. Andreas Christensen, 8. Thomas Delaney, 10. Christian Eriksen - 20. Yussuf Yurary Poulsen, 21. Andreas Cornelius, 11. Martin Braithwaite. Selecţioner: Aage Hareide.
Rezerve: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow - 3. Jannik Vestergaard, 17. Jens Stryger Larsen, 2. Michael Krohn-Dehli, 18. Lukas Lerager, 19. Lasse Schoene, 7. William Kvist, 23. Pione Sisto, 15. Viktor Fischer, 12. Kasper Dolberg, 9. Nicolai Jorgensen.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Enrique Caceres (Paraguay); arbitru asistent de rezervă: Eduardo Cardozo (Paraguay)
Arbitru video: Mauro Vigliano (Argetina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia), Daniele Orsato (Italia)