CM 2022 Qatar. Argentina - Australia, rezultat final

CM 2022 Qatar. Argentina - Australia / Foto: Pexels

A avut loc meciul dintre Argentina și Australia, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Meciul s-a terminat cu 2-1 pentru Argentina. Echipa lui Lionel Messi va întâlni Olanda în sferturile de finală.

UPDATE 3:

A marcat Australia. Enzo Fernandez a înscris în minutul 77. Scorul este 2-1 pentru Argentina.

UPDATE 2:

Argentina a înscris din nou. Julian Alvarez a profitat de o gafă uriașă a portarului Australiei și a marcat în minutul 57. Scorul este de 2-0 pentru Argentina.

UPDATE 1:

Este 1-0 pentru Argentina. Lionel Messi a înscris în minutul 35. Acesta este al treilea său gol de la Cupa Mondială din Qatar. El a marcat cu un șut plasat din marginea careului.

Echipa învingătoare va juca în sferturile de finală cu Olanda.

Știrea inițială:

Echipele de start pentru meciul dintre echipele Argentinei şi Australiei, care are loc sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

Argentina: 23. Emiliano Martinez - 26. Nahuel Molina, 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 8. Marcos Acuna - 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister - 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez, 17. Alejandro Gomez. Selecţioner: Lionel Scaloni.
Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli - 2. Juan Marcos Foyth, 3. Nicolas Tagliafico, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 11. Angel Di Maria, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez, 25. Lisandro Martinez.
Australia: 1. Mathew Ryan (căpitan) - 2. Milos Degenek, 19. Harry Souttar, 4. Kye Rowles, 16. Aziz Behich - 7. Mathew Leckie, 22. Jackson Irvine, 13. Aaron Mooy, 14. Riley McGree - 26. Keanu Baccus, 15. Mitchell Duke. Selecţioner: Graham Arnold.
Rezerve: 12. Andrew Redmayne, 18. Daniel Vukovic - 3. Nathaniel Atkinson, 5. Fran Karacic, 6. Marco Tilio, 8. Bailey Wright, 9. Jamie MacLaren, 10. Ajdin Hrustic, 11. Awer Mabil, 17. Cameron Devlin, 20. Thomas Deng, 21. Garang Kuol, 23. Craig Goodwin, 24. Joel King, 25. Jason Cummings.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Mario Alberto Escobar Toca (Guatemala), transmite Agerpres.