Sudul Europei se confruntă cu un val de căldură sufocant, care a atins un nou nivel de intensitate în weekend, fără semne că ar urma o răcire în perioada imediat următoare, relatează AFP.
În capitala Spaniei, Madrid, temperaturile s-au apropiat de 40°C, stârnind îngrijorări în rândul localnicilor. „Această căldură nu e obișnuită pentru această perioadă a anului”, a spus Diego Radamés, un fotograf în vârstă de 32 de ani.
Sâmbătă, în localitatea El Granado din Andaluzia, s-au înregistrat 46°C — un posibil record istoric pentru Spania, încă în curs de validare. Anterior, cea mai mare temperatură pentru luna iunie a fost de 45,2°C, înregistrată la Sevilla în 1965, relatează Agerpres.
Valul de căldură nu afectează doar uscatul. În Insulele Baleare, Marea Mediterană a atins 26°C, un nivel considerat normal abia pentru mijlocul lunii august, potrivit agenției spaniole de meteorologie Aemet.
În Italia, 21 de orașe, inclusiv Roma, Milano, Veneția, Napoli și Florența, au fost plasate duminică sub alertă roșie. Ambulanțele au fost mobilizate în apropierea celor mai vizitate obiective turistice, iar spitalele au semnalat o creștere cu 10% a cazurilor de insolație, potrivit lui Mario Guarino, vicepreședintele Societății Italiene de Medicină de Urgență. Persoanele vârstnice, bolnavii cronici și persoanele fără adăpost se numără printre cele mai afectate de valul de caniculă, suferind de deshidratare, insolații și epuizare fizică.
În fața acestor condiții extreme, autoritățile au luat măsuri speciale: la Veneția, persoanele peste 75 de ani au acces gratuit în muzeele și clădirile publice climatizate, iar la Roma, piscinele sunt deschise gratuit pentru cei peste 70 de ani. La Bologna au fost create „refugii climatice”, iar în Ancona au fost distribuite dezumidificatoare persoanelor vulnerabile.
Un semn clar al schimbărilor climatice
„Caniculele din zona mediteraneană sunt tot mai dese și mai severe, în special în orașe, unde efectul de insulă termică agravează situația”, a explicat Emanuel Piervitali, cercetător la Institutul italian pentru protecția mediului.
Specialiștii subliniază că intensificarea valurilor de căldură este un semn clar al schimbărilor climatice. Potrivit IPCC, frecvența și gravitatea acestor episoade de temperaturi extreme au crescut constant din anii 1950 și vor continua să se amplifice pe măsură ce încălzirea globală avansează.
Și Portugalia se află sub amenințarea caniculei, cu mai multe regiuni din sudul țării, inclusiv Lisabona, aflate sub alertă roșie până luni seara. Pe fondul temperaturilor care au urcat până la 41°C în capitală, farmaciștii au raportat cazuri de insolație și arsuri, iar localnicii și turiștii caută din răsputeri zonele umbrite.
În Franța au fost închise peste 200 de școli
Franța nu a fost nici ea ocolită de caniculă: 84 din cele 95 de departamente au fost plasate sub Cod portocaliu pentru luni — o situație „fără precedent”, potrivit ministrului tranziției ecologice, Agnes Pannier-Runacher. În sud, termometrele au urcat până la 40,9°C în Ardeche, iar în Aude un incendiu de vegetație, declanșat de un grătar necorespunzător stins, a distrus circa 400 de hectare, a blocat o autostradă și a impus evacuarea unei mănăstiri.
Ministerul Educației din Franța a anunțat închiderea parțială sau totală a 200 de școli, iar companiile sunt îndemnate să își adapteze programul pentru a-și proteja angajații. Meteorologii avertizează că temperaturile vor continua să crească în următoarele zile, cu maxime frecvente de 39–40°C preconizate marți și miercuri, în funcție de regiune.