Noaptea Muzeelor - programul instituțiilor culturale

Eduard Pascu / 30 apr 2019 / 13:44 Salveaza PDF Comentarii
Descriere foto:

Anul acesta, pe 18 mai va avea loc Noaptea Muzeelor. Cu această ocazie vor avea loc o serie de evenimente, expoziții și concerte de muzică. Toate muzeele din componența MMB vă vor întâmpina cu programe atractive pentru toate vârstele și gusturile distracției.

Muzeul Municipiului București vă invită să nu ratați în Noaptea Muzeelor nici una din expozițiile deschise pentru dumneavoastră. 

PALATUL SUȚU / Bd. I.C. Brătianu nr. 2.
Program de vizitare: 19.00-02.00
Expoziții deschise: Expoziția permanentă „Timpul Orașului"
Expoziția tematică „AVANGARDĂ- ARIERGARDĂ. De la premisele avangardismului românesc la puterea realismului socialist", Expoziția temporară „Călătorie în Bucureștiul liturgic".
EVENIMENTE
Hol: 24.00-1.00 – Concertul „Noaptea Fermecată", cu soprana Arlinda Morava și Bucharest Ladies Cvintet. Invitat special: mezzosoprana Adriana Alexandru.
Grădină: 20.00-22.50 – Statui Vivante – Teatrul MASCA
Vânzătorul de otravă pentru șobolani (trei reprezentații): 20.00-20.40; 21.00-21.40; 22.00-22.40. Vânzătoarea de mături (trei reprezentații): 20.10-20.50; 21.10-21.50; 22.10-22.50.

 

CASA FILIPESCU-CESIANU / Calea Victoriei nr. 151.
Program vizitare: 19:00 – 02:00
Expoziții deschise: „Muzeul Vârstelor. De la copilărie la senectute"
EVENIMENTE:
Mansardă: 23.00 – Serie de recitaluri – Vanghele Gogu, solist – voce și armonică; Corina Elena Badea, solist – voce și chitară; Constantin Farmazon – muzică instrumentală din muzicuță, și Călin Paraschiv, solist – Muzica armânească.
Grădină: 19.00-19.45 – Serie de recitaluri – Muzică Armânească, Sofia Vasilescu acompaniată de 3 soliste; Muzică Dobrogeană, cu Mădălina Artem;
20.30-23.00 – Statui Vivante – Teatrul MASCA
Vânzătorul de orvietan și Spălătoreasa (trei reprezentații): 20.30-21.10; 21.30-22.10;
22.30-23.00. Vânzătoarea de pește și Vânzătorul de cutii (trei reprezentații): 20.40-21.10; 21.40-22.10; 22.40-23.00.

 

MUZEUL NICOLAE MINOVICI / Str. Dr. Nicolae Minovici nr. 1. Program vizitare: 19:00-02:00
Expoziții deschise: Expoziția permanentă „Restitutio II"
Expoziția tematică „Știință și etnicitate II. Biopolitică și eugenism în România, 1920-1944"
EVENIMENT
Ora 23.00 – Concert de muzică clasică cu Maria Chifu – fagot,
Olga Podobinschi – pian, Mihaela Pletea – soprană.

 

MUZEUL DOCTOR GEORGE SEVEREANU / Strada Henri Coandă nr. 26. Program de vizitare: 19.00-02.00 .
Expoziții deschise: Expoziția permanentă „Pe urmele trecutului. Colecţia Maria şi dr. George Severeanu"
EVENIMENTE
Curte: 20.00-22.40 – Statui Vivante – Teatrul MASCA
Aprinzatoarea de felinare (trei reprezentații): 20.00-20.40; 21.00-21.40; 22.00-22.40.

 

OBSERVATORUL ASTRONOMIC AMIRAL VASILE URSEANU / Bulevardul Lascăr Catargiu nr. 21. Program vizitare: 19.00-04.00.
Expoziții deschise: „Expoziția permanentă „Descoperim împreună Universul"
Activități: Observații astronomice (numai dacă cerul este senin).

 

MUZEUL THEODOR AMAN / Str. C.A. Rosetti nr. 8.
Program de vizitare: 19.00-02.00.
Expoziții deschise: Expoziția permanentă – Muzeul Theodor Aman
Expoziţia tematică „OPERA INACCESIBILĂ – Acuarela lui Theodor Aman„
EVENIMENTE:
- 20.00 – Concertul Melodii Polifonice, cu Grupul "Boatsea Pindului" (Vocea Pindului)
- 23.00 – Muzică Meglenită, cu Mirela Petrică, voce și chitară.

 

MUZEUL VICTOR BABEŞ / Str. Andrei Mureşanu, nr. 14A.
Program de vizitare: 19.00 - 02.00.
Expoziții deschise: Expoziția permanentă „Victor Babeș (1854 – 1926). Principii, valori, moșteniri"
EVENIMENT: 22.00 – Recital de chitară cu Radu Vâlcu

 

COLECȚIA DE ARTĂ LIGIA ȘI POMPILIU MACOVEI / Str. 11 lunie, nr. 36-38. Program de vizitare: 19.00-02.00.
Expoziții deschise: Expoziția permanentă – „Colecția Ligia și Pompiliu Macovei"
Expoziția tematică „Magia liniei (Ligia Macovei și lirica eminesciană)".

 

MUZEUL FREDERIC STORCK ȘI CECILIA CUȚESCU-STORCK / Str. Vasile Alecsandri, nr. 16.
Program de vizitare: 19.00-02.00.
Expoziții deschise: Colecția „Frederic Storck și Cecilia Cuțescu Storck"
EVENIMENTE: 21.00-21.30 / 22.00-22.30 - Recital de flaut și chitară cu Mihail Petre (chitară) și Carina-Gianina Boanță (flaut).


Te-ar putea interesa








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.27