Sferturi de finală UCL: Real Madrid, la un pas de semifinale. Milan o răpune a doua oară într-o săptămână pe Napoli!

Facebook Real Madrid

AC Milan – Napoli 1-0 și Real Madrid – Chelsea 2-0 sunt rezultatele de miercuri din faza sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Real Madrid s-a impus categoric pe propriul teren în fața londonezilor de la Chelsea. Visul englezilor de a salva sezonul dezastruos din campionat printr-o reușită în Liga Campionilor e foarte aproape de a se nărui.

Karim Benzema a deschis scorul în minutul 21, după ce a trimis în poarta goală mingea respinsă de portarul Arrizabalaga.

Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 59, după ce Chilwell a faultat din poziție de ultim apărător.

Asensio a mărit avantajul în minutul 74, iar madrilenii pornesc cu prima șansă la returul de peste o săptămână de pe Stamford Bridge.

Milan o răpune încă o dată pe Napoli!

După ce, în urmă cu 10 zile, au bătut-o pe Napoli cu 4-0 în deplasare, Rossoneri i-au învins pe napoletani și în prima manșă din sferturile Champions
League, scor 1-0. Românul Istvan Kovacs a arbitrat partida de pe San Siro și a eliminat un jucător.

Elevii antrenați de Stefano Pioli au marcat singurul gol al partidei prin Bennacer, care a finalizat excelent un contraatac în minutul 40.

În minutul 74, Napoli a rămas în inferioritate numerică, Anguissa fiind trimis la cabine de Istvan Kovacs, după ce a acumulat două cartonașe galbene.

Astfel, totul se va decide în returul de pe 18 aprilie. Dacă Milan se califică, există posibilitatea unei semifinale cu rivala Inter, la fel ca în 2003, când milanezii au luat trofeul.