Real Madrid - Getafe. Galacticii se apropie la 5 puncte de Atletico Madrid

Karim Benzema și-a dus echipa în avantaj în a doua repriză

Real Madrid a trecut pe locul 2 în LaLiga după ce au trecut cu 2-0 de Getafe, reușind să reducă din diferența față de Atletico Madrid la 5 puncte, chiar dacă formația lui Diego Simeone are două meciuri în minus.

Conform BBC Sport, campionii en-titre din Spania au jucat fără nouă titulari care nu au putut participa din cauza suspendărilor sau accidentărilor, însă au dominat partida. Karim Benzema a înscris în minutul 60, în timp ce Ferland Mendy a stabilit scorul final la câteva minute distanță.

Eden Hazard, Sergio Ramos, Federico Valverde, Toni Kroos și Alvaro Odriozola se află printre absenții din meciul cu Getafe, iar antrenorul Zinedine Zidane a ales să joace în 3-4-3, o formație neobișnuită pentru galactici. Totuși, lucrurile au decurs bine în fața unei formații care nu a marcat la nivelul așteptărilor, în LaLiga.