Monica Niculescu, finala dublu Wimbledon. LIVETEXT Niculescu/Chan - Makarova/Vesnina

Monica Niculescu se luptă sâmbătă seara pentru câștigarea turneului Wimbledon. Perechea româno-taiwaneză Monica Niculescu//Hao-Ching Chan va evolua după ora 19:00.

LIVETEXT:

REZULTAT FINAL Makarova/Vesnina- Niculescu/Chan 6-0, 6-0.

SETUL 2:

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-6 Finala de dublu feminin de la Wimbledon se încheie după doar 54 de minute.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-5 Taiwaneza și românca au avut două mingi de break pe serviciul Vesninei, dar, în cele din urmă, rusoaicele au câștigat și acest game și mai au nevoie de unul singur, pentru a pune mâna pe trofeu.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-4 Parcurs extraordinar pentru echipa rusoaicelor.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-3 Rusoaicele au revenit de la 0-30 și, pe serviciul Makarovei.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-2 Adversarele româncei au făcut break-ul și în actul secund. Monica Niculescu a fost cea care și-a pierdut serviciul.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-1 Ekaterina și Elena sunt de neoprit. Rusoaicele au câștigat și primul game din setul secund, în care a servit Elena Vesnina.

SETUL 1:

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-6 Primul set este câștigat categoric de echipa rusoaicelor.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-5 Rusoaicele sunt la doar un game de câștigarea setului.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-4 Ekaterina și Elena se desprind la 4-0.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-3 Început bun pentru adversarele Monicăi.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-2 Jucătoarele rusoaice fac break, la capătul unui game foarte lung pe serviciul Monicăi.

Niculescu/Chan- Makarova/Vesnina 0-1 Rusoaicele câștigă primul game al meciului, pe propriul serviciu, asta deși au fost egalate de la 40-0.

A început partida.

ȘTIREA INIȚIALĂ

UPDATE: Meciul băieților a fost reluat. Meciul Monicăi va începe după ora 23:30, anunță organizatorii.

UPDATE: Finala băieților a fost întreruptă la mai bine de 4 ore de joc.Partida este întreruptă din cauza întunericului. Cel mai probabil partida Monicăi Niculescu va fi amânată pentru ziua de mâine.

UPDATE: Debutul finalei la dublu feminin se lasă așteptată. Meciul începe după ora 23.00.

UPDATE: Partida se va disputa pe arena centrală după finala băieţilor, dintre Kubot/Melo şi Marach/Pavic, meci care se joacă de 4 ore. În acest moment se dispută setul 5. În setul 5, cel decisiv scorul este 7-6 pentru Kubot/Melo.

UPDATE - Monica Niculescu joacă finala în jurul orei 22:30.

UPDATE - Partida, amânată cu încă 15 minute.

UPDATE - O nouă amânare. Meciul începe în jurul orei 22.00.

UPDATE 21:00 - Cele două echipe se vor înfrunta după ora 21.30.

UPDATE 20:08 - Confruntarea va începe după ora 21.00.

UPDATE 15:35 - Partida se va disputa începând cu ora 20.00.

Finala feminină de dublu este programată a treia pe terenul central din cadrul complexului de la All England Club.

Cap se serie numărul 9, Niculescu şi Chan au învins vineri dramatic, scor 7-6(4), 4-6, 9-7, perechea Makoto Ninomiya/Renata Voracova (Japonia/Cehia), după trei ore şi un minut de joc şi au acces în finala de dublu a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon.

Ele vor întâlni în ultimul act perechea Makarova/Vesnina. Rusoaicele, cap de serie numărul doi, s-au calificat în finală după o victorie în minimum de seturi în faţa perechii Groenefeld/Peschke (7-5, 6-2).