Manchester United, învinsă pe teren propriu în Premier League

Echipa Manchester United a învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de formaţia Crystal Palace, într-o partidă din cadrul etapei a 3-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată sâmbătă. Oaspeţii s-au impus prin golurile lui Jordan Ayew (33 şi Patrick van Aanholt (90+3). Pentru United a marcat Daniel James (89), elevii antrenoului Ole-Gunnar Solskjaer ratând şi o lovitură de la 11 m în repriza secundă, prin Marcus Rashford (69).

Într-un alt meci, Southampton s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Brighton and Hove Albion, graţie reuşitelor lui Moussa Djenepo (55) şi Nathan Redmond (90+1). Brighton a evoluat în 10 jucători din minutul 30, după eliminarea atacantului român Florin Andone, care a văzut cartonaşul roşu după un fault dur.

Rezultate:

Vineri

Aston Villa - Everton 2-0 Au marcat: Wesley 21, El Ghazi 90+5.

Sâmbătă

Norwich City - Chelsea Londra 2-3 Au marcat: Cantwell 6, Pukki 30, respectiv Abraham 3, 68, Mount 17. Brighton - Southampton 0-2 Au marcat: Djenepo 55, Redmond 90+1. Manchester United - Crystal Palace 1-2 Au marcat: James 89, respectiv Ayew 32, Van Aanholt 90+3. Sheffield United - Leicester City 1-2 Au marcat: McBurnie 62, respectiv Vardy 38, Barnes 70. Watford - West Ham United 1-3 Au marcat: Gray 17, respectiv Noble 3 - penalty, Haller 64, 73.

Tot sâmbătă mai este programată partida FC Liverpool - Arsenal Londra, în timp ce duminică vor avea loc meciurile Bournemouth - Manchester City, Tottenham Hotspur - Newcastle United şi Wolverhampton - Burnley.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Liverpool şi Arsenal, cu câte 6 puncte, urmate de Leicester City, 5 puncte, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Brighton, Bournemouth, Sheffield United şi Crystal Palace, toate cu câte 4 puncte, etc.